Ciekawe informacje

Rezonans magnetyczny a klaustrofobia – jak przetrwać badanie?

Rezonans Magnetyczny A Klaustrofobia – Jak Przetrwać Badanie? - Rezonans Magnetyczny Rakoniewice zdjęcie nr 4

Badanie rezonansem magnetycznym należy do chętnie wykorzystywanych technik obrazowych. Jest nieinwazyjne, bezbolesne i bezpieczne dla pacjenta, jednak posiada również przeciwwskazania. Nie każdy pacjent może wykonać rezonans magnetyczny, a klaustrofobia jest jednym ze wspomnianych przeciwwskazań. 

Pacjenci zmagający się z klaustrofobią mogą mieć problem z wytrzymaniem w bezruchu w wąskiej komorze urządzenia. Mogą towarzyszyć im duszności, przyspieszenie akcji serca, ból w klatce piersiowej, drżenie rąk oraz szereg innych bardzo nieprzyjemnych dolegliwości, które nie każdy jest w stanie wytrzymać przez dłuższy czas. Na szczęście istnieje wiele sposobów, które mogą pomóc opanować stres towarzyszący badaniu. Jak przetrwać rezonans magnetyczny, zmagając się z tą chorobą? Podpowiedzi znajdziesz poniżej!

Rezonans magnetyczny a klaustrofobia – czy jest to bezwzględne przeciwwskazanie do badania?

Diagnostyka, ustalanie leczenia, kontrolowanie efektów leczenia – zastosowania rezonansu magnetycznego można wymieniać długotrwale, co tylko podkreśla, jak ważne jest to obecnie badanie. Niewątpliwą zaletą rezonansu magnetycznego jest to, że pozwala dokładnie obejrzeć struktury wewnętrzne badanego odcinka ciała, bez ich naruszania – jest to zatem badanie bezpiecznie i nieinwazyjne, a przy tym wysoce czułe i precyzyjne. Badanie nie jest jednak pozbawione wad. Urządzenie działa dość głośno, poza tym wymaga leżenia w bezruchu w bardzo wąskiej przestrzeni, co bywa niekomfortowe i może stać się dużym problemem dla osób zmagających się z klaustrofobią.

Jak może się objawiać klaustrofobia w czasie rezonansu magnetycznego?

Klaustrofobię charakteryzuje patologiczny lęk związany z przebywaniem w niewielkich pomieszczeniach zamkniętych. Z uwagi na fakt, że rezonans magnetyczny jest wykonywany z reguły w dość wąskiej komorze, klaustrofobia może stanowić przeciwwskazanie do badania. Atak klaustrofobii w komorze rezonansu magnetycznego może się objawiać między innymi wzmożoną potliwością i zawrotami głowy. Pacjentom niejednokrotnie towarzyszą również takie objawy jak uczucie duszności, przyspieszenie czynności serca, uderzenia gorąca czy ucisk w klatce piersiowej. Mogą się nawet pojawiać nudności i drżenie rąk oraz dezorientacja. 

Klaustrofobia nie stanowi przeciwwskazania bezwzględnego do rezonansu magnetycznego (jak. np. obecność metalowych implantów w ciele), jednak może stanowić dla niektórych pacjentów poważny problem, zatem jest przeciwwskazaniem względnym. Jeśli zatem pacjent ma istotne wskazania, by wykonać rezonans magnetyczny, a klaustrofobia u niego występuje, powinien omówić swój problem z personelem medycznym placówki. W Centrum Medycznym w Rakoniewicach dokładamy wszelkich starań, by zadbać odpowiednio o komfort pacjentów – doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak ciężkim przeżyciem może być rezonans magnetyczny dla klaustrofobików, dlatego zawsze staramy się znaleźć rozwiązanie dopasowane do potrzeb danej osoby. W czasie badania wyświetlamy pacjentom np. bajki i filmy, by zadbać o ich komfort, a w razie potrzeby udostępniamy też słuchawki lub zatyczki do uszu. Pacjent przez całe badanie pozostaje też w stałym kontakcie z naszym doświadczonym personelem medycznym, dzięki czemu może czuć się pewniej i bezpieczniej.

Rezonans magnetyczny dla osób z klaustrofobią – praktyczne porady 

Niestety rezonans dla osób z klaustrofobią może być bardzo trudny, przyczyniając się do wystąpienia lęku i nieprzyjemnych objawów mu towarzyszących. Istnieją na szczęście pewne działania, które pomogą zminimalizować stres związany z badaniem. Jak przetrwać rezonans magnetyczny z klaustrofobią? Przede wszystkim warto wcześniej dobrze się zapoznać z tym, jak badanie będzie wyglądać – świadomość i wiedza zmniejszają bowiem stres i lęk przed nieznanym. Co jeszcze można zrobić?

  • Niektórym pacjentom pomaga obecność bliskiej osoby, która będzie dla nich wsparciem emocjonalnym. 
  • Jeśli jest to możliwe (np. wykonujemy rezonans stopy czy kolana), pomocne może być także wykonanie rezonansu w pozycji odwróconej, czyli takiej, gdzie głowa pacjenta pozostaje poza komorą urządzenia. Jeśli natomiast nie jest to możliwe, najlepiej zamknąć oczy lub założyć opaskę na oczy, by nie widzieć ciasnego otoczenia, a swoje myśli odsunąć od badania, skupiając się na myśleniu o rzeczach przyjemnych, przywoływaniu dobrych wspomnień itd. 
  • Warto również wykorzystać techniki relaksacyjne, w tym technikę równomiernego oddychania, która bardzo dobrze się sprawdza przy walce ze stresem. 
  • Bardzo dobrą opcją na odwrócenie uwagi pacjenta może być również odtwarzanie filmów/bajek czy umożliwienie pacjentowi słuchania relaksującej muzyki. 
  • Pacjentów często też uspokaja bieżący kontakt z personelem medycznym i świadomość, że badanie może zostać przerwane w każdym momencie, jeśli poczują się słabo. 

Jak przetrwać rezonans magnetyczny, mając klaustrofobię?

Jeśli pacjent ma klaustrofobię, a rezonans magnetyczny jest u niego badaniem szczególnie rekomendowanym, warto wdrożyć działania, które pomogą mu opanować lęk i stres. Dobrą opcją może być np. zwrócenie się po pomoc do psychoterapeuty, który pomoże klaustrofobikowi przygotować się do badania. Pacjent nie powinien się wstydzić proszenia o pomoc – w wielu przypadkach współpraca z psychoterapeutą przynosi bowiem bardzo satysfakcjonujące efekty. Sposobem na rezonans magnetyczny dla osób z klaustrofobią nasiloną mogą być również odpowiednio dobrane leki uspokajające lub nawet – jeśli jest to wskazane – znieczulenie ogólne w obecności anestezjologa.

Jeśli powyższe porady, jak przetrwać rezonans magnetyczny okażą się niewystarczające, opcją może być skorzystanie z badania otwartym rezonansem magnetycznym, a w szczególnie ciężkich przypadkach rezygnacja z rezonansu i wykonanie w zamian innego badania obrazowego, w tym np. tomografii komputerowej.