Rezonans magnetyczny kolana jest badaniem obrazowym, które może pomóc w wykryciu nieprawidłowości w obrębie stawu kolanowego i nie tylko, ułatwiając lekarzowi postawienie prawidłowej diagnozy i dobranie właściwego leczenia. Pacjenci, którzy chcą wykonać MRI kolana prywatnie, mogą skorzystać z usług naszego Centrum Medycznego w Rakoniewicach. Stawiamy na profesjonalizm i komfortowe warunki badania oraz krótkie terminy oczekiwania. Poza tym dbamy o przygotowanie rzetelnego opisu badania w możliwie najkrótszym czasie od jego przeprowadzenia.

Kto powinien wykonać rezonans magnetyczny kolana? Co wykrywa badanie?

Rezonans magnetyczny należy do badań obrazowych powszechnie wykorzystywanych w diagnostyce, ustalaniu planu leczenia oraz kontrolowaniu jego efektów. Pozwala zobrazować wewnętrzne struktury ciała, jednocześnie pozostając bezinwazyjnym i bezpiecznym dla zdrowia. Rezonans magnetyczny kolana często jest zalecany sportowcom, ale niejednokrotnie okazuje się również bardzo przydatny w przypadku osób, które nie trenują na co dzień.

Jakie są najczęstsze wskazania do wykonania rezonansu magnetycznego kolana? Można do nich zaliczyć:

  • dolegliwości bólowe w obrębie stawu kolanowego,
  • ograniczoną ruchomość w kolanie lub blokadę stawu kolanowego,
  • obrzęk i opuchliznę kolana,
  • poranną sztywność kolan lub uczucie przeskakiwania w nich,
  • niejednoznaczne wyniki innych badań – w tym USG kolana,
  • urazy w obrębie kolana – w tym urazy łąkotki, rzepki, kaletki maziowej czy więzadeł,
  • torbiele, zwapnienia,
  • zmiany zwyrodnieniowe,
  • zmiany przeciążeniowe,
  • planowanie leczenia (na przykład zabiegowego) i ocenę jego efektów.

Również w wielu innych przypadkach lekarz może zalecić wykonanie rezonansu kolana, gdyż jest to badanie umożliwiające precyzyjną ocenę struktur badanego obszaru ciała z jednoczesnym zachowaniem komfortu i bezpieczeństwa pacjenta. Wykonujemy również rezonans magnetyczny klatki piersiowej, piersi, jamy brzusznej, zatok czy stóp.

Ile kosztuje rezonans magnetyczny kolana prywatnie?

W niektórych placówkach na badanie kolana można czekać wiele miesięcy, co jest źródłem stresu. Jeśli wyniki są potrzebne szybko, lepszą opcją może się okazać rezonans magnetyczny kolana wykonany prywatnie. W tym przypadku nie trzeba z dużym wyprzedzeniem planować badania, a jego opis również otrzymuje się po krótkim czasie. Pacjentów zdecydowanych na prywatne MRI kolana zapraszamy do naszego Centrum Medycznego w Rakoniewicach. Koszt badania prywatnego można sprawdzić w zakładce Cennik.

Rezonans magnetyczny kolana w Rakoniewicach – przebieg badania

Rezonans magnetyczny kolana nie jest bolesny ani uciążliwy. Badanie polega na położeniu się na specjalnym łóżku, które następnie wsuwa się do tunelu skanera MRI. W czasie badania pacjent znajduje się w pozycji leżącej i powinien pozostawać w bezruchu, aby odczyt był prawidłowy. To, ile trwa rezonans magnetyczny kolana, może zależeć od różnych czynników. Zazwyczaj procedura zamyka się jednak w przedziale 15–60 min, zależnie od badanej części ciała. Zwykle opis rezonansu kolana jest dostępny po nie więcej niż 48 godzinach, dzięki czemu pacjent może szybko zgłosić się z wynikami do swojego lekarza prowadzącego.

Jak się przygotować do rezonansu magnetycznego kolana?

MRI kolana zazwyczaj nie wymaga szczególnych przygotowań, chociaż nieco więcej będą ich mieć pacjenci, których czeka rezonans magnetyczny kolana z kontrastem. Przygotowanie w tym przypadku wiąże się z koniecznością dożylnego podania środka kontrastowego oraz wstrzymania się od spożywania pokarmów przez minimum dwie godziny przed badaniem. Jeśli chodzi o to, jak jeszcze można się przygotować do rezonansu magnetycznego kolana, warto wiedzieć, że podczas badania nie wolno mieć na sobie żadnych elementów metalicznych. Pacjent jest zobowiązany zdjąć przed rezonansem wszelkie metalowe dodatki – w tym odzież z metalowymi guzikami, biżuterię czy pasek. Do placówki warto się zgłosić około 15 minut przed badaniem MRI, aby móc na spokojnie wypełnić ankietę medyczną. Pacjent powinien też zabrać ze sobą skierowanie (lub jego numer), a także wszelką istotną dokumentację medyczną.

Rezonans magnetyczny kolana – jakie są przeciwwskazania? 

Nie wszyscy pacjenci mogą wykonać rezonans magnetyczny kolana. Przeciwwskazania bezwzględne to głównie elementy metaliczne umieszczone w ciele (na przykład implanty). Można też wyróżnić szereg przeciwwskazań względnych, w których przypadku badanie może być wykonane jedynie w wyjątkowych okolicznościach – szczegóły znajdują się na naszej stronie internetowej.