W naszym Centrum Medycznym przeprowadzamy badania obrazujące wszelkie nieprawidłowości w budowie stawów biodrowych oraz otaczających je struktur. Wykonujemy rezonans magnetyczny, który jest nie tylko bezbolesny i nieinwazyjny. To obecnie najdokładniejsza technika obrazowania wnętrza ludzkiego ciała.

Pacjenci, którzy skontaktują się z nami, aby umówić się na rezonans magnetyczny stawów biodrowych, mogą spodziewać się:

 • szybkich terminów badań,
 • opisu badania w ciągu 48 h,
 • opieki i wsparcia troskliwego, życzliwego personelu.

Rezonans magnetyczny stawów biodrowych – kiedy zaleca się jego wykonanie?

Rezonans magnetyczny stawów biodrowych jest zalecany przez lekarzy:

 • jeśli pacjent skarży się ból podczas wstawania i chodzenia,
 • jeśli pacjent odczuwa sztywność bioder i dolega mu ograniczenie ich ruchomości,
 • w przypadku podejrzenia, że mogło dojść do zwichnięcia lub złamania w obrębie stawów biodrowych,
 • by móc potwierdzić lub wykluczyć diagnozę dotyczącą zwyrodnienia stawów biodrowych, konfliktu panewkowo-biodrowego, choroby nowotworowej czy martwicy głowy kości udowej.

Jak się przygotować do rezonansu magnetycznego stawów biodrowych?

Procedura przygotowania do badania jest różna w zależności od tego, czy rezonans magnetyczny stawów biodrowych ma być wykonany bez, czy z wykorzystaniem środka kontrastującego.

W tym pierwszym przypadku nie ma szczególnych, specjalnych zaleceń. Pacjent przed badaniem nie musi być na czczo oraz może zażyć leki przyjmowane na stałe.

Na rezonans magnetyczny stawów biodrowych należy przyjść w odzieży bez metalowych elementów – zamków, ćwieków, guzików czy klamer pasków do spodni. Należy też zdjąć biżuterię oraz spinki, opaski i wsuwki do włosów z elementami z metalu. Przed badaniem trzeba zmyć makijaż. Jest o konieczne, gdyż w niektórych kosmetykach znajdują się opiłki metali.

Rezonans magnetyczny stawów biodrowych z kontrastem – przygotowanie

Badanie to wykonuje się po wcześniejszym podaniu pacjentowi dożylnie środka kontrastującego. Z tego względu przed rezonansem magnetycznym stawów biodrowych z kontrastem trzeba:

 • wstrzymać się od jedzenia – ostatni posiłek można zjeść najpóźniej 2 godziny przed badaniem,
 • wykonać diagnostykę laboratoryjną.

Pacjenci ze schorzeniami nerek muszą najwcześniej 7 dni przed rezonansem magnetycznym z kontrastem zbadać krew – stężenie kreatyniny i eGFR. Taka diagnostyka laboratoryjna służy ocenie efektywności funkcji nerek, które muszą wydalić z organizmu środek kontrastujący.

Pozostali pacjenci, u których nie zdiagnozowano chorób nefrologicznych, muszą wykonać te same badania krwi najpóźniej 3 miesiące przed rezonansem magnetycznym stawów biodrowych z kontrastem.

Osoby cierpiące na astmę, które będą poddane rezonansowi magnetycznemu, muszą mieć przy sobie stosowane leki wziewne.

Ile trwa rezonans magnetyczny stawów biodrowych?

To, ile trwa rezonans magnetyczny stawów biodrowych, zależy od jego rodzaju. W naszym Centrum Medycznym w Rakoniewicach przeprowadzamy:

 • rezonans magnetyczny stawów biodrowych bez kontrastu, trwający ok. 30 minut,
 • rezonans magnetyczny stawów biodrowych po podaniu kontrastu trwający do ok. 1 godziny.

Przeciwwskazania do wykonania rezonansu magnetycznego stawów biodrowych

W naszym Centrum Medycznym w Rakoniewicach nie przeprowadzamy tego badania u pacjentów z implantami ślimakowymi i elementami metalowymi znajdującymi się w ciele. Mogą to być np. opiłki metalu, który na stałe utkwiły w oku. Przeprowadzenie rezonansu magnetycznego u takich osób wiązałoby się z zagrożeniem dla ich zdrowia.

Natomiast przypadki osób z urządzeniami elektronicznymi wszczepionymi do organizmu (np. z rozrusznikami serca i neurostymulatorami) czy cierpiących na klaustrofobię są oceniane indywidualnie. Lekarz, zanim zdecyduje się na przeprowadzenie badania, może zalecić dodatkową konsultację ze specjalistą oraz zapozna się z dokumentacją medyczną pacjenta.

Rezonans magnetyczny i nie tylko – jakie badania obrazowe przeprowadzamy w Centrum Medycznym w Rakoniewicach?

U nas wykonasz także:

Więcej o nas i o naszym cenniku dowiesz się, zaglądając do pozostałych zakładek na naszej stronie. Natomiast na samo badanie możesz umówić się w dogodnym dla Ciebie terminie, korzystając z możliwości rejestracji online.