W celach diagnostyki schorzeń układu rozrodczego wykonuje się różne badania, a jednym z najpopularniejszych jest rezonans magnetyczny, czyli badanie obrazowe pozwalające określić stan poszczególnych struktur wewnętrznych. Często lekarze zalecają pacjentkom wykonanie rezonansu magnetycznego macicy. Prywatnie można wykonać to badanie w Centrum Medycznym w Rakoniewicach, nie martwiąc się o długi czas oczekiwania na wizytę. Wykonujemy, zależnie od wskazania, zarówno rezonans magnetyczny macicy z kontrastem, jak i rezonans magnetyczny bez środka kontrastowego. Zapewniamy komfortowe warunki badania, a opisy wykonujemy szybko i profesjonalnie.

Kto powinien wykonać rezonans magnetyczny macicy? Co wykrywa to badanie? 

Rezonans magnetyczny należy do badań obrazowych, które są bardzo przydatne w diagnostyce schorzeń układu rozrodczego, a także w planowaniu ich leczenia oraz kontrolowaniu wyników wdrożonego leczenia. Badanie bazuje na działaniu silnego pola magnetycznego – nie jest tu wykorzystywane promieniowanie jonizujące, dlatego nie ma ograniczeń związanych z częstotliwością jego wykonywania.

Istnieje wiele wskazań do wykonania rezonansu magnetycznego macicy. Co wykrywa badanie i kiedy może być przydatne? Oto tylko wybrane ze wskazań:

 • mięśniaki macicy,
 • nieprawidłowości w budowie anatomicznej macicy,
 • mięsaki macicy,
 • torbiele i ropnie,
 • rak szyjki macicy,
 • podejrzenie innych nowotworów macicy,
 • nieuzasadnione krwawienia śródcykliczne,
 • obfite krwawienia miesiączkowe,
 • bolesne miesiączki,
 • niejednoznaczne wyniki badań, w tym USG macicy,
 • ocena skuteczności leczenia schorzeń w obrębie macicy.

Ile kosztuje rezonans magnetyczny macicy prywatnie?

Pacjentki, które potrzebują zrobić rezonans magnetyczny macicy bez oczekiwania w długich kolejkach, mogą postawić na badanie prywatne. W naszym Centrum Medycznym w Rakoniewicach badanie to jest przeprowadzane w komfortowych warunkach, a jego opis jest dostępny zaledwie po 48 godzinach. Aktualny cennik naszych usług jest dostępny na stronie internetowej. Za jej pośrednictwem można również wygodnie umówić się na rezonans macicy, ale jeśli pacjentka woli inną opcję, udostępniamy także numer telefonu do rejestracji. W naszym Centrum Medycznym można się umówić na rezonans magnetyczny macicy z kontrastem oraz bez środka kontrastowego – zależnie od zaleceń lekarza.

Rezonans magnetyczny macicy w Rakoniewicach – przebieg badania

Badanie macicy rezonansem magnetycznym jest bezbolesne i bezinwazyjne, a przy tym pozwala poznać kondycję poszczególnych struktur macicy. Pacjentki Centrum Medycznego w Rakoniewicach mogą liczyć na przeprowadzenie rezonansu magnetycznego macicy w komfortowych warunkach. Przed badaniem pacjentka zostanie poinformowana, ile trwa rezonans magnetyczny macicy, a także jak powinna się do niego przygotować. W czasie badania rezonansem wyświetlamy filmy lub bajki, a pacjentka pozostaje w stałym kontakcie z personelem medycznym. W czasie badania należy pozostawać w bezruchu i współpracować z personelem medycznym – ruch może wpłynąć niekorzystnie na jakość obrazu, ograniczając wartość diagnostyczną badania.

Jak się przygotować do rezonansu magnetycznego macicy?

Pacjentki umówione na rezonans magnetyczny macicy w Centrum Medycznym w Rakoniewicach powinny zapoznać się z zaleceniami dotyczącymi prawidłowego przygotowania do badania MRI – wskazówki można znaleźć na naszej stronie internetowej w dedykowanej zakładce. Zalecamy zgłosić się do punktu 15 minut przed umówionym badaniem, gdyż trzeba przed nim uzupełnić ankietę medyczną. Pacjentka powinna zgłosić się do rejestracji z aktualnym skierowaniem lub jego numerem – dobrze mieć przy sobie również istotną dokumentację medyczną, w tym wyniki wcześniejszych badań czy inną ważną dokumentację medyczną (np. w przypadku pacjentek z przeciwwskazaniami względnymi).

Na rezonans magnetyczny macicy najlepiej ubrać się wygodnie, skupiając się na tym, aby odzież była pozbawiona elementów metalowych. Przed badaniem należy ściągnąć również inne metalowe elementy, w tym np. biżuterię czy zegarek. Jak się jeszcze przygotować do rezonansu magnetycznego macicy? Jeśli badanie będzie wykonywane bez kontrastu, nie trzeba zgłaszać się na czczo. Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy kobieta ma planowany rezonans magnetyczny z kontrastem. Przygotowanie w tym przypadku wymaga pozostawania na czczo na min. 2 godziny przed MRI.

Rezonans magnetyczny macicy – czy istnieją przeciwwskazania? 

Nie wszystkie pacjentki mogą mieć wykonany rezonans magnetyczny macicy z kontrastem lub bez kontrastu. Przeciwwskazaniem bezwzględnym badania są elementy metaliczne w ciele i implanty ślimakowe. Można też wyróżnić przeciwwskazania względne – są wyszczególnione na naszej stronie internetowej.