Rezonans magnetyczny to nieinwazyjne badanie będące jedną z najczęściej stosowanych technik obrazowych. W skrócie nazywa się je RI albo MRI od angielskich słów magnetic resonance imaging. Podczas badania na pacjenta działają fale radiowe o różnej częstotliwości, a efektem jest uzyskanie obrazu struktur ciała człowieka. Technika pozwala na otrzymanie bardzo dokładnych obrazów tkanek i narządów, a jednocześnie jest bezpieczna.

W porównaniu do tomografii komputerowej nie wykorzystuje się tutaj promieni rentgenowskich. Dlatego istnieje niewiele przeciwwskazań do wykonania rezonansu magnetycznego. Kościan to miasto, w którym możesz umówić się na badanie. Zapraszamy do naszego gabinetu!

Kiedy lekarz kieruje na rezonans magnetyczny?

Lekarze kierują na rezonans magnetyczny najczęściej wtedy, gdy jest potrzebna bardziej szczegółowa diagnostyka niż RTG i USG. To badanie wykonuje się m.in. w przypadku chorób naczyniowych i układu nerwowego, guzów nowotworowych oraz przerzutów, a także rozległych urazów, niezidentyfikowanego bólu czy określenia obszaru zabiegu chirurgicznego.

W naszym gabinecie wykonasz:

Na rezonans magnetyczny w Kościanie możesz zapisać się również, nie mając konkretnych wskazań medycznych. Metoda jest bezinwazyjna, dlatego badanie można wykonać profilaktycznie.

Jak wygląda rezonans magnetyczny w Kościanie?

Podczas rezonansu w Kościanie pacjent kładzie się na specjalnym łóżku, które następnie automatycznie wsuwa się do tunelu maszyny przypominającej tubę. W czasie całego badania należy leżeć nieruchomo, gdyż nawet mały ruch może zaburzyć wynik.

Rezonans magnetyczny jest badaniem całkowicie bezbolesnym. Jedyny dyskomfort, który możesz odczuwać, jest związany z przebywaniem w dosyć ciasnym tunelu oraz z głośną pracą maszyny. Rezonans magnetyczny w Kościanie trwa od 15 do 60 minut zależnie od tego, jaka część ciała jest skanowana.

Rezonans w Kościanie – jak się przygotować?

Do badania rezonansem w Kościanie nie musisz w żaden sposób się przygotowywać, pamiętaj:

  • na badanie przyjdź w luźnym wygodnym stroju,
  • jeśli masz zaplanowany rezonans z kontrastem, koniecznie bądź na czczo – nie jedz nic minimum 2 godziny przed badaniem,
  • przed badaniem zdejmij wszystkie metalowe elementy ubioru: biżuterię, zegarek, okulary, pasek,
  • jeśli masz zaplanowany rezonans głowy, przyjdź bez makijażu albo zmyj go przed wejściem do sali.

Jeśli miałeś wcześniej wykonywane jakieś badania obrazowe, weź ich wyniki wraz z opisem ze sobą. Cierpisz na klaustrofobię? Koniecznie poinformuj o tym lekarza.

Rezonans magnetyczny Kościan – dlaczego nasz gabinet?

Zapraszamy na rezonans magnetyczny do Kościana. W naszym centrum medycznym:

  • wykonujemy prywatne badania rezonansem,
  • proponujemy dogodne terminy,
  • wykonujemy rezonans różnych odcinków ciała,
  • opisy badania dostarczamy w ciągu 48 godzin od jego wykonania,
  • podczas rezonansu włączamy najmłodszym pacjentom bajki, a starszym filmy, aby jak najbardziej uprzyjemnić czas badania.

Chcesz dowiedzieć się o nas czegoś więcej? Nurtują Cię pytania dotyczące badania? Skontaktuj się z nami telefonicznie albo przez formularz kontaktowy na naszej stronie internetowej. Nasi specjaliści odpowiedzą na wszystkie pytania i rozwieją Twoje wątpliwości.