Rezonans magnetyczny (w skrócie nazywany RI albo MRI od angielskiego magnetic resonance imaging) to badanie, dzięki któremu można obejrzeć ludzkie narządy od wewnątrz. Ta technika obrazowania medycznego wykorzystuje pole magnetyczne i generowane komputerowo fale radiowe, dzięki którym szczegółowo można obejrzeć tkanki oraz narządy. Nie wykorzystuje się tutaj promieniowania jonizującego, dlatego badanie jest bezpieczne, a do wykonania rezonansu praktycznie nie ma przeciwwskazań (poza implantami ślimakowymi i rozrusznikami serca). Ta metoda pozwala uzyskać bardzo dokładne obrazy, dlatego jest tak bardzo ceniona w diagnostyce. Urządzenie do MRI pozwala zbadać wybrane narządy (np. mózg, kręgosłup, serce) oraz uzyskanie obrazu całego ciała (jest to tak zwany Whole Body Scan).

Jak wygląda badanie rezonansem magnetycznym w Świebodzinie?

Pacjent kładzie się na specjalnym stole, a następnie jest automatycznie wsuwany do maszyny. Podczas badania pozostaje cały czas w kontakcie z technikiem wykonującym badanie. Jeśli pacjent poczuje się gorzej, może to zgłosić albo poprosić o przerwanie badania. Specjalista porozumiewa się z pacjentem przez interkom.

Badanie rezonansem magnetycznym w Świebodzinie jest bezbolesne. Jedyny dyskomfort, który może odczuwać pacjent to dość głośny dźwięk pracującej maszyny. Dla własnego komfortu można mieć w trakcie badania słuchawki wygłuszające.

Kiedy zleca się wykonanie rezonansu magnetycznego?

Rezonans magnetyczny wykonuje się bardzo często jako uzupełnienie badań USG i RTG. Lekarze kierują pacjentów na MRI m.in. po to, by poszerzyć diagnostykę chorób układu nerwowego, chorób naczyniowych, przerzutów i guzów nowotworowych, urazów tkanek miękkich lub rozległych obrażeń oraz niezidentyfikowanego bólu.

W naszym gabinecie przeprowadzamy:

rezonans magnetyczny kolana,

Rezonans magnetyczny w Świebodzinie wykonasz również, nie mając konkretnych wskazań związanych z jakąkolwiek chorobą. Metoda jest bezinwazyjna, dlatego można ją wybrać również w ramach profilaktyki.

Jakich przygotowań wymaga rezonans magnetyczny?

Co należy zrobić przed badaniem MRI? Do rezonansu w Świebodzinie nie musisz się w żaden sposób przygotowywać. Pamiętaj jednak o kilku kwestiach:

  • jeśli rezonans będzie z kontrastem, musisz być na czczo – powstrzymaj się od jedzenia przez co najmniej 2 godziny przed badaniem,
  • na badanie przyjdź w wygodnych luźnych ubraniach,
  • przed badaniem zdejmij metalowe elementy, takie jak biżuteria, zegarek, spinki czy pasek,
  • przed rezonansem głowy zmyj makijaż i nie używaj lakieru do włosów.

Na badanie weź ze sobą poprzednie wyniki badań obrazowych wraz z opisem (jeśli jakiekolwiek miałeś wcześniej robione). Jeśli cierpisz na klaustrofobię, koniecznie poinformuj o tym lekarza przed badaniem.

Rezonans w Świebodzinie: dlaczego my?

Dostałeś skierowanie na rezonans magnetyczny? Świebodzin to miasto, w którym możesz umówić się na badanie. W naszym gabinecie wykonamy rezonans prywatnie w dogodnym dla Ciebie terminie, dzięki czemu nie musisz czekać w długich kolejkach. Opisy badań dostarczamy w ciągu 48 godzin od wykonania rezonansu.

Choć rezonans w Świebodzinie jest bezbolesny, czasami dosyć długo trwa, a sam fakt wizyty w gabinecie może być dla pacjenta stresujący. Żeby uprzyjemnić ten czas, emitujemy w czasie badania bajki dla najmłodszych i filmy dla starszych.

Chcesz dowiedzieć się o nas czegoś więcej albo dopytać o badanie? Skontaktuj się z nami, z chęcią odpowiemy na Twoje pytania.