Rezonans zatok (MRI) to bezinwazyjne badanie, które pozwala precyzyjnie ocenić stan zatok w całkowicie bezpieczny i bezbolesny sposób. Podczas rezonansu nie jest emitowane promieniowanie jonizujące, dlatego badanie można przeprowadzać bez ograniczeń w częstotliwości. Aparat MRI to silny elektromagnes, który generuje pole magnetyczne i w ten sposób wzbudza protony wodoru w badanym odcinku ciała – po badaniu cząsteczki ulegają uporządkowaniu, dlatego rezonans magnetyczny zatok w żaden sposób nie zagraża zdrowiu pacjenta.

Kiedy jest zalecany rezonans zatok?

Rezonans magnetyczny zatok jest badaniem zalecanym przez lekarzy w wielu dolegliwościach związanych z zatokami. Rezonans przeprowadza się w celu postawienia lub potwierdzenia diagnozy. Badanie może być również przydatne przed planowanym zabiegiem chirurgicznym.

Najczęstsze wskazania do rezonansu zatok:

  • przewlekłe dolegliwości bólowe w obrębie nosa i głowy,
  • przewlekły katar,
  • nawracające infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych,
  • problemy z oddychaniem,
  • podejrzenie ostrego lub przewlekłego zapalenia zatok,
  • podejrzenie powikłań po urazach mechanicznych,
  • podejrzenie nowotworu zatok i jamy nosowej,
  • przygotowanie do zabiegu chirurgicznego,
  • ocena skuteczności zabiegu chirurgicznego.

Ile kosztuje rezonans magnetyczny zatok?

Nasze Centrum Medyczne w Rakoniewicach oferuje rezonans zatok prywatnie – z kontrastem lub bez środka kontrastowego (w zależności od zaleceń lekarza kierującego). Aktualny koszt badania znajdziesz w naszym cenniku. Zapewniamy krótki czas oczekiwania na rezonans, opis w 48 godzin i komfortowe warunki – podczas badania emitujemy bajki i filmy. Na rezonans magnetyczny zatok możesz się umówić telefonicznie lub przez wygodny system rejestracji online.

Rezonans zatok – ważne informacje

Na zaplanowaną wizytę przyjdź 15 minut wcześniej w celu wypełnienia ankiety medycznej. Weź ze sobą skierowanie lub numer e-skierowania, a także poprzednie wyniki badań diagnostycznych. Pamiętaj, by włożyć ubrania pozbawione metalowych elementów – w innym razie poprosimy Cię o pozostawienie odzieży w szatni. W przypadku MRI wykonywanego w obrębie głowy nie można mieć na twarzy makijażu, gdyż drobinki zawartych w kosmetykach metali wpływają na jakość badania. Rezonans magnetyczny zatok wymaga leżenia w bezruchu i współpracy z personelem. Podczas rezonansu pacjent ma stały kontakt z personelem pracowni, dlatego w każdej chwili możesz przerwać badanie. Zapoznaj się z zakładką PRZED BADANIEM i sprawdź najważniejsze informacje dotyczące przygotowania do rezonansu zatok.