Rezonans klatki piersiowej (MRI) to nowoczesna metoda diagnostyczna, która wyróżnia się wysoką precyzją obrazowania i bezpieczeństwem dla pacjenta. Urządzenie wykorzystuje właściwości magnetyczne cząsteczek wody zawartych w organizmie człowieka, dlatego podczas badania nie jest emitowane promieniowanie jonizujące – rezonans magnetyczny klatki piersiowej może więc być przeprowadzany bez ograniczeń w częstotliwości. To bezinwazyjne i bezbolesne badanie znajduje zastosowanie w diagnostyce wielu schorzeń, również tych rozwijających się w obrębie klatki piersiowej.

Jakie są wskazania do rezonansu klatki piersiowej?

Rezonans magnetyczny klatki piersiowej jest zalecany w wielu sytuacjach, przede wszystkim wtedy, gdy pacjent skarży się na dolegliwości w obrębie tego obszaru. Jest to jedna z najczęściej stosowanych metod diagnostycznych, którą można bezpiecznie wykonywać u większości pacjentów.

Najczęstsze wskazania do rezonansu klatki piersiowej:

  • podejrzenie nacieku ściany klatki piersiowej w przebiegu nowotworu płuc, serca lub osierdzia,
  • choroby dużych naczyń krwionośnych,
  • podejrzenie zmian nowotworowych,
  • uzupełnienie diagnostyki raka piersi i płuc,
  • lokalizacja guzów przerzutowych.

Ile kosztuje rezonans magnetyczny klatki piersiowej?

Nasze Centrum Medyczne w Rakoniewicach wykonuje rezonans klatki piersiowej prywatnie – oferujemy zarówno badania z kontrastem, jak i bez środka kontrastowego (o tym decyduje lekarz kierujący). Aktualny koszt badania znajdziesz w naszym cenniku. Zapewniamy krótki czas oczekiwania na rezonans, opis w 48 godzin i komfortowe warunki badania – w trakcie rezonansu emitujemy bajki i filmy. Na rezonans magnetyczny klatki piersiowej możesz się umówić telefonicznie lub przez wygodny system rejestracji online.

Rezonans klatki piersiowej – ważne informacje

Na zaplanowaną wizytę przyjdź 15 minut wcześniej, aby mieć czas na wypełnienie ankiety medycznej. Weź ze sobą skierowanie od lekarza lub numer e-skierowania, a także poprzednie wyniki badań, jeśli jest to Twój kolejny rezonans klatki piersiowej. Włóż ubrania pozbawione metalowych elementów lub pozostaw odzież w szatni. Rezonans magnetyczny klatki piersiowej wymaga pełnej współpracy z personelem i leżenia w bezruchu. Podczas badania zapewniamy stały kontakt z personelem pracowni i możliwość przerwania procedury w dowolnym momencie. Zapoznaj się z zakładką PRZED BADANIEM i sprawdź najważniejsze informacje dotyczące przygotowania do rezonansu klatki piersiowej.