Rezonans magnetyczny Polkowice: na czym polega badanie?

Rezonans magnetyczny (w skrócie RI albo MRI) to nieinwazyjna metoda badania umożliwiająca wgląd w ludzkie ciało. Rezonans pozwala stworzyć i przyjrzeć się obrazom, które mogą pokazać różnice między zdrowymi tkankami a tkankami ze zmianami np. nowotworowymi. Jest to możliwe dzięki polu magnetycznemu i generowanym komputerowo falom radiowym.

Badanie MRI jest bezbolesne, a fale radiowe nie wywołują uszkodzeń tkanek. Urządzenie do rezonansu magnetycznego pozwala na badanie wybranych narządów (np. serca, mózgu), oraz uzyskanie obrazu całego ciała (tzw. Whole Body Scan).

Ze względu na to, że w tej metodzie nie używa się promieniowania jonizującego, prawie nie ma przeciwwskazań do wykonywania rezonansu magnetycznego. Polkowice to jedno z miejsc, w którym możesz umówić się badanie.

Rezonans Polkowice: jak przebiega badanie?

W czasie badania pacjent kładzie się na specjalnym łóżku, które następnie jest wsuwane do tunelu maszyny wyglądem przypominającego tubę. Podczas rezonansu należy leżeć nieruchomo – nawet mały ruch może wpłynąć na wynik badania. Technik wykonujący badanie jest w oddzielnym pomieszczeniu, kontaktuje się z pacjentem za pomocą interkomu. Za jego pośrednictwem wydaje pacjentowi polecenia, np. prosi o wstrzymanie przez chwilę oddechu.

Kiedy zleca się rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny wykorzystuje się w diagnostyce jako uzupełnienie badań USG i RTG. Jest zlecany na przykład przy diagnozie guzów nowotworowych, chorób naczyniowych i układu nerwowego oraz urazów tkanki miękkiej – zawsze wtedy, gdy inne metody są niewystarczające. Jest to badanie nieinwazyjne, więc można wykonać je również w ramach profilaktyki.

W Polkowicach możesz zapisać się na:

Rezonans Polkowice: jak przygotować się do badania?

Czy do rezonansu magnetycznego w Polkowicach trzeba się jakoś przygotować? Nie. To badanie nie wymaga żadnych większych przygotowań. Jeśli skierowano cię na rezonans z kontrastem, musisz być na czczo (nie jeść przez minimum 2 godziny przed badaniem). Inne zalecenia, które warto wziąć pod uwagę, przygotowując się do badania to:

  • założenie luźnych i wygodnych ubrań,
  • przed wejściem do sali należy zdjąć wszystkie metalowe elementy ubioru: zegarek, biżuterię, spinki,
  • w przypadku rezonansu głowy należy wejść do sali bez makijażu.

Na rezonans w Polkowicach należy zabrać wyniki poprzednich/innych badań obrazowych wraz z opisem, a przed badaniem poinformować lekarza o np.klaustrofobii.

Rezonans magnetyczny w Polkowicach – co nas wyróżnia?

Zapraszamy na rezonans magnetyczny do Polkowic. W naszym gabinecie:

  • oferujemy prywatne badania rezonansem,
  • proponujemy dogodne terminy badań,
  • wykonujemy rezonans różnych partii ciała, również głowy,
  • opisy badań dostarczamy w ciągu 48 godzin od wykonania rezonansu,
  • w trakcie rezonansu włączamy najmłodszym pacjentom bajki, a starszym filmy, aby możliwie najbardziej uprzyjemnić czas badania.

Masz pytania albo wątpliwości dotyczące rezonansu w Polkowicach? Zapraszamy do kontaktu telefonicznego albo przez formularz kontaktowy na naszej stronie internetowej. Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji!