Rezonans magnetyczny należy do bardzo ważnych badań obrazowych, które znajdują zastosowanie w diagnostyce wielu schorzeń. Do jego zalet należy między innymi możliwość precyzyjnej oceny kondycji badanych struktur wewnętrznych ciała oraz bezpieczeństwo samego badania dla pacjenta. Nie każdy wie, ale można również prywatnie wykonać rezonans magnetyczny. Poznań należy do miast, których mieszkańcy chętnie umawiają się na badanie w Centrum Medycznym w Rakoniewicach. Na prywatny rezonans nie trzeba długo czekać, a jego opis jest dostępny bardzo szybko po badaniu.

Czym jest rezonans magnetyczny i na czym polega?

Rezonans magnetyczny, w skrócie MRI (ang. magnetic resonance imaging), to jedna z ważniejszych technik diagnostyki obrazowej. Tego typu badanie pozwala na nieinwazyjną i bezbolesną dla pacjenta ocenę struktur wewnętrznych badanego odcinka ciała. W badaniu jest wykorzystywane pole magnetyczne, które wpływa w charakterystyczny sposób na protony, wzbudzając je – wysyłane przez nie fale są przetwarzane komputerowo na obraz.

Gdzie wykonać prywatnie rezonans magnetyczny? Poznań

Gdy trzeba pilnie wykonać rezonans magnetyczny, Poznań jest miastem, które może nas niemiło zaskoczyć, z uwagi na dość długie kolejki do specjalistów. W sprawach pilnych można jednak zdecydować się na badanie prywatne, w którego przypadku czas oczekiwania nie jest długi. Pacjenci z Poznania na rezonans magnetyczny mogą umówić się w naszym Centrum Medycznym w Rakoniewicach. Zapewniamy nie tylko krótkie terminy oczekiwania, ale też wykonujemy badanie w komfortowych warunkach (np. odtwarzamy bajki i filmy w czasie badania). Opis wyników przeprowadzonego MRI jest dostępny w jedyne 48 godzin.

Rezonans magnetyczny – wskazania. Jak się przygotować do badania?

Wskazań do wykonania rezonansu magnetycznego może być wiele. Badanie znajduje zastosowanie nie tylko w diagnostyce, ale jest też pomocne w ustalaniu planu leczenia oraz w ocenie jego skuteczności. Pacjenci z Poznania mogą się umówić na rezonans magnetyczny w przypadku podejrzenia różnego rodzaju chorób, w tym chorób układu nerwowego czy układu naczyniowego. Rezonans znajduje też zastosowanie w przypadku podejrzenia zmian nowotworowych, tętniaków, zmian zapalnych czy malformacji naczyniowych, a oprócz tego często wykonuje się go w przypadku podejrzenia zmian układu szkieletowego i mięśniowego.

Pacjenci z Poznania mogą wykonać rezonans między innymi w celu oceny struktur takich jak kości, kanał szkieletowy, tkanki miękkie, serce czy mózg. Nasze Centrum Medyczne w Rakoniewicach wykonuje dla pacjentów z Poznania rezonansmagnetyczny różnych obszarów ciała, w tym rezonans magnetyczny zatok, głowy i stóp, a także rezonans magnetyczny stawu kolanowego, prostaty czy macicy, a oprócz tego rezonans magnetyczny piersi i rezonans magnetyczny klatki piersiowej oraz MRI innych odcinków ciała, zależnie od wskazań lekarza. Informacje dotyczące zaleceń związanych z przygotowaniem do MRI można znaleźć na naszej stronie internetowej. W dedykowanej zakładce znajduje się też aktualny cennik badań prywatnych.

Przeciwwskazania do rezonansu magnetycznego

Nie w każdym przypadku będziemy w stanie wykonać dla pacjentów z Poznania rezonans magnetyczny, gdyż badanie ma pewne przeciwwskazania. Można wyróżnić przeciwwskazania bezwzględne oraz przeciwwskazania względne. Do przeciwwskazań bezwzględnych zaliczają się implanty ślimakowe bądź elementy metalowe w ciele. Jeśli chodzi o przeciwwskazania względne, można do nich zaliczyć np. posiadanie stymulatorów serca, neurostymulatorów, aparatów ortodontycznych czy implantów stomatologicznych. Pacjenci z przeciwwskazaniami względnymi mogą mieć wykonany rezonans magnetyczny jedynie pod szczególnymi warunkami.