W naszym Centrum Medycznym w Rakoniewicach wykonasz badanie obrazowe uda przeprowadzane obecnie najdokładniejszą i całkowicie nieinwazyjną techniką. Za pomocą rezonansu magnetycznego można zobrazować najmniejsze zmiany zwyrodnieniowe w obrębie kości udowej, otaczających ją tkanek i nerwów, zlokalizowane tam nowotwory oraz toczące się stany zapalne. Wynik przeprowadzonego u nas badania ułatwia dalszą diagnostykę i pozwala szybciej wdrożyć odpowiednie leczenie.

Planujesz wykonać rezonans magnetyczny uda?

W naszym Centrum Medycznym w Rakoniewicach zapewniamy:

 • krótki okres oczekiwania na badanie,
 • szybki opis po wykonaniu rezonansu magnetycznego uda – u nas czekasz na niego do 48 h,
 • dobry kontakt i troskliwą opiekę personelu medycznego podczas przeprowadzania badania – jeśli poczujesz się źle, to w każdej chwili przerwiemy wykonywanie rezonansu.

Kiedy wykonuje się rezonans magnetyczny uda?

Lekarz może zalecić to badanie, jeżeli:

 • podejrzewa u Ciebie choroby kości udowej – rezonans magnetyczny pomaga np. potwierdzić diagnozę dotyczącą stanów zapalnych mięśni i tkanek gładkich oraz diagnozować nowotwory,
 • chce ocenić postępy leczenia – rezonans magnetyczny uda wykonuje się m.in. po operacji, aby zobaczyć efekty zabiegu,
 • doszło do urazu kości udowej lub znajdujących się w jej okolicach nerwów i naczyń,
 • musi ocenić postęp zmian zwyrodnieniowych i toczących się procesów reumatoidalnych.

Jak się przygotować do rezonansu magnetycznego uda?

Jeżeli zamierzasz poddać się rezonansowi magnetycznemu uda bez kontrastu, to nie musisz być na czczo, a przyjmowane leki możesz zażyć o stałej porze. Pamiętaj, aby na badanie założyć odzież bez metalowych elementów. Nie może mieć ona np. wykonanych z metalu guzików, zamków czy nitów, zapięć i zamków błyskawicznych

Inaczej wyglądają przygotowania do rezonansu magnetycznego uda z kontrastem.

Rezonans magnetyczny uda z kontrastem – przygotowanie

Rezonans magnetyczny uda z kontrastem pozwala na jeszcze dokładniejsze zobrazowanie zmian toczących się w obrębie kości i mięśni. By go wykonać, pacjentowi podaje się dożylnie środek kontrastujący. Kumuluje się on w tkankach, dzięki czemu zmienia ich właściwości elektromagnetyczne.

Pacjent, który zamierza poddać się rezonansowi uda w naszym Centrum Medycznym, przed badaniem:

 • ostatni posiłek może zjeść najpóźniej 2 godziny przed wykonaniem rezonansu magnetycznego,
 • musi wykonać badania krwi pod kątem stężenia w niej kreatyniny oraz poziomu eGFR (jest to ocena przesączania kłębuszków nerkowych) – najwcześniej 7 dni przed rezonansem z kontrastem. Dotyczy to pacjentów cierpiących na choroby nerek. Taka diagnostyka pozwala ocenić funkcjonowanie i wydolność tych organów, które odpowiadają za wydalenie kontrastu z organizmu,
 • musi wykonać badanie krwi oceniające stężenie w niej kreatyniny poziom eGFR nie wcześniej niż 3 miesiące przed terminem rezonansu magnetycznego z kontrastem. Dotyczy to osób, u których nie zdiagnozowano chorób nerek.

Ile trwa rezonans magnetyczny uda?

Rezonans magnetyczny uda wykonuje się we wnętrzu aparatu skanującego. Pacjentom zapewniamy jednak stały kontakt z personelem medycznym – służy do tego mikrofon i kamera.

To, ile trwa rezonans magnetyczny uda, zależy od tego, czy jest to badanie bez kontrastu, czy wykonywane po podaniu środka kontrastującego:

 • rezonans magnetyczny uda bez kontrastu trwa ok. 45 minut,
 • rezonans magnetyczny uda z kontrastem trwa ok. 1 godziny.

Rezonans magnetyczny uda – przeciwwskazania

Badania tego nie wykonujemy u pacjentów:

 • z elementami metalowymi w ciele – np. z opiłkami, które na stałe utkwiły w narządach,
 •  ze wszczepami wewnatrzślimakowymi.

Natomiast przypadki osób z urządzeniami elektronicznymi wszczepionymi do ciała (z rozrusznikami serca, neurostymulatorami), implanatami i aparatami ortodontycznymi rozptarujemy indywidualnie. Lekarz po uwzględnieniu sytuacji pacjenta i zapoznaniu się z dokumentacją medyczną może zdecydować się na przeprowadzenie badania lub odmówić jego wykonania.

Rezonans magnetyczny uda i inne badania obrazowe

W naszym Centrum Medycznym w Rakoniewicach przeprowadzamy również:

Kiedy dowiesz się więcej o nas i poznasz naszą ofertę, możesz umówić się na badanie, korzystając z wygodnej rejestracji online. U nas nie czekasz długo ani na rezonans, ani na jego opis – pomaga to szybko wdrożyć ewentualne leczenie i przyspieszyć proces powrotu do zdrowia.