Rezonans magnetyczny to badanie obrazowe, którego przebieg jest dla pacjenta bezinwazyjny, bezbolesny i bezpieczny. Umożliwia ocenę stanu struktur różnych części ciała, dzięki czemu sprawdza się w diagnostyce, planowaniu kuracji oraz kontrolowaniu wdrożonego leczenia. W naszym Centrum Medycznym w Rakoniewicach można wykonać między innymi rezonans magnetyczny stopykolana czy zatok (z kontrastem lub bez środka kontrastowego). Zapewniamy komfortowe warunki i szybki opis wyników badania.

Kiedy wykonać rezonans magnetyczny stopy? Wskazania

Stopy człowieka każdego dnia są narażane na duże obciążenia. Poza tym grożą im kontuzje, urazy i wiele różnorodnych schorzeń. Problemy ze stopami niejednokrotnie dotykają sportowców, osoby pracujące na stojąco lub dużo chodzące i biegające, a także często chodzące w butach na wysokich obcasach. Po zgłoszeniu lekarzowi dolegliwości występujących w obrębie stopy lub w przypadku podejrzenia urazu bądź stanów chorobowych pacjent może zostać skierowany na rezonans magnetyczny stopy. W naszym Centrum Medycznym w Rakoniewicach takie badanie można wykonać prywatnie.

Do najczęstszych wskazań do wykonania rezonansu magnetycznego stopy można zaliczyć:

  • dolegliwości bólowe w obrębie stopy,
  • reumatoidalne zapalenie stawów,
  • podejrzenie zmian zwyrodnieniowych lub przeciążeniowych,
  • podejrzenie zwichnięć i skręceń w obrębie stopy,
  • zapalenie ścięgna podeszwowego,
  • złamania kości,
  • neuralgię,
  • haluksy i ostrogi piętowe,
  • palce młotkowate,
  • zmiany nowotworowe.

Rezonans magnetyczny stopy można wykonać zarówno w celach diagnostycznych, jak i w przypadku konieczności zaplanowania kuracji czy skontrolowania przebiegu już wdrożonego leczenia. Badanie jest bardzo precyzyjne, a sprzęt nie emituje promieniowania jonizującego, dzięki czemu rezonans magnetyczny może być przeprowadzany tak często, jak to konieczne. Badanie wykorzystuje właściwości pola magnetycznego. Urządzenie do jego przeprowadzania to silny magnes wzbudzający protony wodoru zlokalizowane w badanym obszarze ciała – odbiorniki urządzenia rejestrują emitowany przez nie sygnał, a następnie przetwarzają go na obraz.

Ile kosztuje rezonans magnetyczny stopy prywatnie?

W naszym Centrum Medycznym w Rakoniewicach pacjent może wykonać rezonans magnetyczny prywatnie – oferujemy zarówno MRI stopy z kontrastem, jak i bez środka kontrastowego, zależnie od wskazań lekarza kierującego. Aktualny koszt badania można sprawdzić w dostępnym na naszej stronie internetowej cenniku. Prywatny rezonans magnetyczny stopy jest w naszym Centrum Medycznym wykonywany szybko i bez konieczności długiego oczekiwania. Istnieje możliwość rejestracji telefonicznej lub online. Przeprowadzamy także rezonans magnetyczny klatki piersiowej i piersi.

Rezonans magnetyczny stopy – przebieg badania

Przebieg MRI stopy jest dla pacjenta bezbolesny i bezpieczny – w czasie badania należy jednak pozostawać w bezruchu, tak aby odczyt był precyzyjny. Czas trwania rezonansu magnetycznego zależy od różnych czynników. Zwykle badanie zajmuje 15–60 minut, zależnie od badanego obszaru ciała. Przed badaniem personel poinformuje pacjenta, ile trwa rezonans magnetyczny stopy oraz jak należy się do niego przygotować.

Do badania pacjent kładzie się na specjalnym łóżku, a następnie jest wsuwany w pozycji leżącej do tunelu skanera MRI. Zapewniamy komfortowe warunki badania – w tym możliwość emitowania filmów lub bajek w czasie jego trwania. W trakcie badania pacjent pozostaje w stałym kontakcie z personelem medycznym. W uzasadnionym przypadku możliwe jest przerwanie MRI. Opis wyników badania będzie dostępny po zaledwie 48 godzinach.

Jak się przygotować do rezonansu magnetycznego stopy?

Pacjent powinien się odpowiednio przygotować do badania. Co to oznacza? Najlepiej przyjść na wizytę 15 minut wcześniej, aby przed badaniem MRI wypełnić przygotowaną ankietę medyczną. Trzeba też zabrać ze sobą aktualne skierowanie na badanie lub numer skierowania, a także ewentualnie poprzednie wyniki badań diagnostycznych czy istotną dokumentację medyczną (na przykład dotyczącą przeciwwskazań). Jak jeszcze trzeba się przygotować do rezonansu magnetycznego stopy? Na badanie najlepiej przyjść w wygodnej, luźnej odzieży, zwracając uwagę na to, by była pozbawiona metalowych elementów (na przykład guzików), gdyż rezonans jest elektromagnesem. Wszelkie dodatki metalowe, takie jak biżuteria czy okulary, trzeba zdjąć przed wejściem do sali badań. Jeśli pacjent będzie mieć rezonans stopy bez wskazań do podania dożylnego środka kontrastowego, nie musi przychodzić na badanie na czczo. Inaczej wygląda sytuacja, jeśli należy wykonać rezonans magnetyczny stopy z kontrastemPrzygotowanie do badania w tym przypadku to przede wszystkim wstrzymanie się od spożywania posiłków przez minimum dwie godziny przed MRI.