Rezonans piersi (MRI) to całkowicie bezbolesne i bezinwazyjne badanie, które pozwala lekarzowi zajrzeć w głąb ciała pacjenta i precyzyjnie określić stan struktur wewnątrz piersi. Urządzenie wykorzystywane podczas badania nie wykorzystuje promieniowania jonizującego – jest to silny elektromagnes, który wzbudza protony wodoru w badanym odcinku ciała i w ten sposób pozwala dostrzec wszelkie zmiany zachodzące w organizmie. Po zakończeniu badania cząsteczki wracają na swoje miejsce, dlatego rezonans magnetyczny piersi jest w pełni bezpieczny dla zdrowia pacjenta.

Jakie są wskazania do rezonansu piersi?

Rezonans magnetyczny piersi to badanie, które można przeprowadzić zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Ta precyzyjna metoda diagnostyczna pozwala zdiagnozować nowotwór piersi na wczesnym etapie choroby, a także uzupełnić wyniki innych badań, które dają niejednoznaczne odpowiedzi.

Najczęstsze wskazania do rezonansu magnetycznego piersi:

  • podejrzenie nowotworu piersi,
  • niejednoznaczne wyniki innych badań, takich jak USG czy mammografia,
  • ocena skuteczności leczenia raka sutka,
  • wykrywanie nawrotów nowotworowych,
  • kontrola stanu zdrowia osób po chorobie nowotworowej i leczeniu operacyjnym,
  • przerzuty do węzłów chłonnych – lokalizacja pierwotnego ogniska choroby,
  • pacjentki będące nosicielkami zmutowanego genu BRCA1 i BRCA2,
  • kobiety z wszczepionymi implantami – przed zabiegiem operacyjnym,
  • dokładna lokalizacja zmiany przed biopsją.

Ile kosztuje rezonans magnetyczny piersi?

W naszym Centrum Medycznym w Rakoniewicach wykonujemy rezonans piersi prywatnie – bez kolejek i z krótkim terminem oczekiwania na badanie. Oferujemy zarówno badanie z kontrastem, jak i bez środka kontrastowego – w zależności od decyzji lekarza kierującego. Aktualny koszt rezonansu piersi znajdziesz w naszym cenniku. Zapewniamy opis w 48 godzin i komfortowe warunki badania – w trakcie rezonansu emitujemy bajki i filmy. Na rezonans magnetyczny piersi możesz się umówić telefonicznie lub przez wygodny system rejestracji online.

Rezonans piersi – o czym musisz pamiętać?

Na zaplanowaną wizytę weź ze sobą skierowanie lub numer e-skierowania, a także poprzednie wyniki badań, jeśli jest to Twój kolejny rezonans magnetyczny piersi. Przyjdź 15 minut wcześniej, aby wypełnić ankietę medyczną. W związku z tym, że rezonans jest elektromagnesem, na badanie włóż ubrania bez jakichkolwiek metalowych elementów – w innym razie poprosimy Cię o pozostawienie odzieży w szatni. Rezonans piersi to bezbolesne badanie wymagające leżenia w bezruchu. W trakcie procedury zapewniamy pacjentom stały kontakt z personelem medycznym i możliwość przerwania badania w dowolnym momencie. Zapoznaj się z zakładką PRZED BADANIEM i sprawdź najważniejsze informacje dotyczące przygotowania do rezonansu magnetycznego piersi.