Rezonans kolana (MRI) to bezbolesne i bezpieczne badanie, które pozwala zajrzeć w głąb ciała pacjenta i precyzyjnie ocenić stan stawu kolanowego. MRI to silny elektromagnes, który generuje pole magnetyczne, wzbudzając protony wodoru w badanym odcinku ciała – po zakończeniu badania cząsteczki te ulegają całkowitemu uporządkowaniu. Dzięki temu możliwe jest dokładne obejrzenie wybranych struktur w całkowicie bezinwazyjny sposób – urządzenie nie emituje promieniowania jonizującego, dlatego nie ma żadnych ograniczeń co do częstotliwości przeprowadzania rezonansu kolana. 

Kiedy jest zalecany rezonans kolana?

Rezonans magnetyczny stawu kolanowego jest zalecany przez lekarzy w przypadku wystąpienia dolegliwości w obrębie kolana. Jest to badanie przeprowadzane u osób w każdym wieku, również wśród profesjonalnych sportowców zmagających się z urazami.

Najczęstsze wskazania do rezonansu stawu kolanowego:

  • dolegliwości bólowe w obrębie kolana,
  • niejednoznaczne wyniki innych badań, np. USG, RTG,
  • przygotowawczo przed zabiegami w obrębie stawu kolanowego,
  • w celu oceny rezultatów zabiegu,
  • w przypadku ograniczenia ruchomości stawu kolanowego,
  • przy kolanie biegacza lub kolanie skoczka,
  • podejrzenie urazów więzadeł, łąkotek i kaletek maziowych,
  • podejrzenie uszkodzeń rzepki,
  • podejrzenie zwapnień i torbieli,
  • podejrzenie zmian przeciążeniowych lub zwyrodnieniowych.

Ile kosztuje rezonans magnetyczny stawu kolanowego?

W naszym Centrum Medycznym w Rakoniewicach wykonujemy rezonans kolanaprywatnie – z kontrastem i bez środka kontrastowego. Aktualny koszt badania znajdziesz w naszym cenniku. Zapewniamy krótki czas oczekiwania na badanie, opis w 48 godzin i komfortowe warunki – podczas rezonansu emitujemy bajki i filmy. Na rezonans magnetyczny stawu kolanowego możesz się umówić telefonicznie lub przez wygodny system rejestracji online.

Rezonans kolana – o czym trzeba pamiętać?

Prosimy o zgłoszenie się na wizytę 15 minut wcześniej w celu wypełnienia ankiety medycznej. Weź ze sobą aktualne skierowanie na badanie lub numer e-skierowania, a także poprzednie wyniki badań diagnostycznych. Jeśli to możliwe, włóż ubrania pozbawione metalowych elementów – w innym razie poprosimy Cię o zostawienie ich w szatni. Podczas badania wymagane jest leżenie w bezruchu. W trakcie rezonansu pacjent ma stały kontakt z personelem pracowni i w każdej chwili może przerwać badanie. Zapoznaj się z zakładką PRZED BADANIEM i sprawdź najważniejsze informacje dotyczące przygotowania do rezonansu magnetycznego stawu kolanowego.