Ciekawe informacje

Rezonans magnetyczny a tatuaż – czy można wykonać badanie MRI, mając tatuaż?

Rezonans Magnetyczny A Tatuaż – Czy Można Wykonać Badanie Mri, Mając Tatuaż? - Rezonans Magnetyczny Rakoniewice zdjęcie nr 4

MRI to badanie wykorzystujące silne pole magnetyczne do zobrazowania struktur wewnętrznych ciała człowieka. Oczywistym przeciwwskazaniem rezonansu magnetycznego jest obecność metalowych elementów w ciele. Przeciwwskazanie to budzi obawy osób posiadających tatuaże.

Z uwagi na zawartość drobinek metali w niektórych tuszach wykorzystywanych przy tatuażach pojawiają się wątpliwości, czy pacjenci z tatuażami mogą bezpiecznie wykonać badanie MRI. Można znaleźć doniesienia m.in. o ryzyku poparzeń związanym z ekspozycją skóry z tatuażem na działanie silnego pola magnetycznego. Czy zatem pacjent, który ma zalecony rezonans magnetyczny, a tatuaż na ciele posiada, powinien się obawiać? Czy tatuaż na ciele stanowi przeciwwskazanie do wykonania MRI? Sprawdzamy!

Czym jest rezonans magnetyczny i na czym polega badanie?

Rezonans magnetyczny (MRI) jest badaniem obrazowym, które jest cenione szczególnie za bezpieczeństwo i nie inwazyjność. Wykorzystuje pole magnetyczne o wysokim natężeniu. Wysyłane przez urządzenie fale oddziałują z jądrami wodorów (protonami) w ciele człowieka, które to w efekcie ulegają pobudzeniu. Powracając do swojego stanu pierwotnego, wysyłają one sygnał radiowy, który jest następnie odbierany i przekształcany przez komputer na obraz struktur wewnętrznych. 

Badanie rezonansem magnetycznym można wykonać prywatnie w naszym Centrum Medycznym w Rakoniewicach, gdzie dbamy o bezpieczeństwo i komfort pacjentów, a przy tym zapewniamy krótkie terminy oczekiwania.

Rezonans Magnetyczny A Tatuaż – Czy Można Wykonać Badanie Mri, Mając Tatuaż? - Rezonans Magnetyczny Rakoniewice zdjęcie nr 5

Przeciwwskazania do rezonansu magnetycznego – kto nie może wykonać badania?

Choć rezonans magnetyczny należy do badań o wysokim profilu bezpieczeństwa, nie każdy pacjent może z nich skorzystać. Istnieją przeciwwskazania uniemożliwiające niektórym grupom pacjentów bezpieczne przeprowadzenie MRI. Przeciwwskazaniem bezwzględnym są np. metalowe elementy w ciele pacjenta, w tym np. rozrusznik serca, implanty ślimakowe czy, odłamki metalu w ciele. 

To właśnie ze względu na wspomniane wyżej elementy metalowe w ciele stanowiące przeciwwskazanie do wykonania MRI wielu pacjentów z tatuażami obawia się o bezpieczeństwo badania w swoim przypadku. Załóżmy przykładowo, że masz zlecony rezonans magnetyczny głowy, a tatuaż posiadasz na skórze tej właśnie części ciała – czy faktycznie możesz wykonać badanie bez obaw? W niektórych tatuażach mogą się znajdować pigmenty zawierające drobinki metali (np. żelazo czy nikiel), a w badaniu MRI – jak wcześniej podkreślono – wykorzystuje się fale elektromagnetyczne oraz bardzo silny magnes, który wpływa na metale. 

Rezonans magnetyczny a tatuaż – czy tatuaż jest przeciwwskazaniem badania MRI?

Wśród niektórych osób pojawiają się wątpliwości, czy w grupie przeciwwskazań MRI nie powinny się znajdować również osoby mające tatuaż. Do spopularyzowania tej opinii przyczyniły się m.in. niektóre seriale telewizyjne. Jeśli zatem pacjent ma na swoim ciele tatuaż, a rezonans jest u niego wskazany, może mieć wątpliwości, co do swojego bezpieczeństwa. Czy słusznie? Można znaleźć doniesienia, że – z uwagi na zawarte w niektórych pigmentach tatuażu drobinki metali – mogłoby dojść w czasie MRI do takich objawów jak szczypanie, pieczenie czy nawet ból skóry. Opisywane są również przypadki poparzeń skóry pacjentów, którzy mieli rezonans, a tatuaż określany jest jako przyczyna tych poparzeń. Takie dolegliwości nie występują jednak u wszystkich osób mających tatuaż i raczej należą do sporadycznych. 

Faktem jest, że w niektórych pigmentach tatuaży znajdują się drobinki metali, jednak ich ilości są tak niewielkie, że nie są one przeciwwskazaniem do wykonania badania MRI. Jest sporo badań, które można bezpiecznie wykonać w określonych warunkach, mając tatuaż, a rezonans magnetyczny jest jednym z nich. Obecnie na świecie pacjenci z tatuażami mają powszechnie wykonywane badania rezonansem i w zdecydowanej większości nie odczuwają dotkliwych skutków ubocznych.

Tatuaż a rezonans – co na to badania?

Najwiarygodniejszą odpowiedzią na pytanie, czy pacjent mający tatuaż może wykonać rezonans magnetyczny, będą wyniki badań. W prestiżowym czasopiśmie medycznym The New England Journal of Medicine znajdziemy wyniki badań prowadzonych przez brytyjskich neuroradiologów oraz fizyków z Instytutu im. Maxa Plancka dotyczących wpływu rezonansu magnetycznego na osoby z tatuażem. Badaniom poddano 330 osób z tatuażami. Wśród nich były osoby mające czarny tatuaż i kolorowy tatuaż, a rezonans magnetyczny wykonano aparatem 3 T, czyli o znacznie większej energii niż standardowe aparaty 1,5 T. Tylko w jednym z badanych przypadków pojawiła się „świadomość” tatuażu i przejściowe uczucie jego mrowienia na początku badania. Inny uczestnik badania odczuł natomiast ciepło wokół jednego ze swoich tatuaży, co sklasyfikowano jako łagodną reakcję niepożądaną – dolegliwość ta jednak ustąpiła samoistnie w 24 godziny bez potrzeby interwencji medycznej.

Rezonans Magnetyczny A Tatuaż – Czy Można Wykonać Badanie Mri, Mając Tatuaż? - Rezonans Magnetyczny Rakoniewice zdjęcie nr 6

Tatuaż a rezonans magnetyczny – co jeszcze należy wiedzieć?

Jeżeli pacjent ma tatuaż, a rezonans powinien mieć wykonany, nie powinien się obawiać. Ryzyko wystąpienia skutków ubocznych związanych z tatuażem jest bardzo niskie, a korzyści, które można osiągnąć, korzystając z tak szczegółowego badania, są bardzo wysokie. Oczywiście należy mieć na uwadze możliwość wystąpienia skutków ubocznych – niewielki odsetek badanych osób może faktycznie odczuwać takie objawy jak np. uczucie mrowienia, uczucie łaskotania czy ciągnięcia skóry. Niezwykle rzadko dochodzi też do uczucia zwiększonej ciepłoty skóry i poparzeń skóry w obrębie tatuażu czy między tatuażami. 

Warto dodać, że nie każdy pacjent z tatuażem powinien mieć wykonany rezonans magnetyczny, a świeży tatuaż jest tego najlepszym przykładem. Jeśli bowiem pacjent posiada świeży tatuaż, a rezonans jest mu zalecany, rekomenduje się odczekać, aż tatuaż się całkowicie zagoi, by zminimalizować ryzyko wystąpienia wyżej opisanych skutków ubocznych.

Pamiętajmy jednocześnie, że przez całe badanie MRI pacjent pozostaje w stałym kontakcie z personelem medycznym. Wszelkie niedogodności pojawiające się ewentualnie w trakcie badania może zgłaszać, a w razie potrzeby badanie może zostać przerwane w każdym momencie.