Rezonans magnetyczny znajduje zastosowanie w neurologii, umożliwiając diagnostykę chorób układu nerwowego oraz kontrolowanie ich postępowania bądź efektów wdrożonego leczenia. W neurologii chętnie wykorzystuje się też fMRI, czyli funkcjonalny rezonans magnetyczny, który umożliwia obrazowanie aktywności mózgu.
Precyzyjne obrazowanie struktur mózgu i rdzenia kręgowego sprawdza się w przypadku diagnostyki zmian zapalnych mózgu, chorób demielinizacyjnych (w tym stwardnienia rozsianego), chorób neurodegeneracyjnych (np. choroby Alzheimera czy Parkinsona), a nawet malformacji naczyniowych, zmian nowotworowych i nie tylko. Zaletą badania jest nie tylko jego wysoka precyzja, ale też bezinwazyjność i bezbolesność. Badanie można wykonać prywatnie w komfortowych warunkach w naszym Centrum Medycznym w Rakoniewicach.
Czym jest i na czym polega badanie rezonansem magnetycznym?
Rezonans magnetyczny, inaczej badanie MRI (ang. magnetic resonance imaging) jest nieinwazyjnym i bezbolesnym badaniem umożliwiającym uzyskanie bardzo precyzyjnego obrazu wybranych struktur ciała. W aparacie MRI wykorzystuje się specjalny magnes wytwarzający silne pole magnetyczne. Wywiera ono wpływ na protony jąder atomów wodoru w tkankach, a wysyłane przez te atomy widmo jest następnie rejestrowane przez urządzenie i przekształcane w obraz. Badanie rezonansem znajduje szerokie zastosowanie w medycynie – powszechnie jego możliwości wykorzystuje m.in. neurologia, stawiając najczęściej na badanie rezonansem magnetycznym z kontrastem.
Rezonans magnetyczny w neurologii – zastosowanie MRI w diagnostyce chorób mózgu i rdzenia kręgowego
W diagnostyce neurologicznej badanie rezonansem jest wykonywane bardzo często. To bezpieczne i bezinwazyjne badanie nie tylko pomaga w rozpoznaniu wielu zaburzeń, lecz także pozwala kontrolować efekty wdrożonego leczenia.
Dzięki możliwości dokładnego zobrazowania struktur układu nerwowego MRI znajduje zastosowanie w diagnostyce i kontrolowaniu procesu leczenia:
- zmian zapalnych obejmujących mózg, rdzeń kręgowy lub opony mózgowo-rdzeniowe;
- chorób demielinizacyjnych, w tym przykładowo stwardnienia rozsianego;
- zmian padaczkowych;
- zmian nowotworowych obejmujących obszar mózgu lub rdzeń kręgowy;
- udarów mózgu, w tym krwotocznych i niedokrwiennych;
- schorzeń neurodegeneracyjnych, w tym przykładowo pląsawicy Huntingtona, choroby Alzheimera lub Parkinsona;
- krwawień wewnątrzczaszkowych, w tym np. spowodowanych przez urazy;
- malformacji naczyniowych, tętniaków lub innych nieprawidłowości naczyniowych.
Wykonanie badania rezonansem magnetycznym jest zalecane m.in. w przypadku niepokojących objawów neurologicznych występujących u pacjenta. Można do nich zaliczyć: zaburzenia widzenia, nawracające bóle głowy, szumy uszne, upośledzenia przewodnictwa nerwowego czy zaburzenia równowagi.
Rola MRI w diagnostyce stwardnienia rozsianego
Rezonans głowy i rdzenia kręgowego wykonuje się również w diagnostyce stwardnienia rozsianego (SM). Wykonanie rezonansu magnetycznego pacjentom z niepokojącymi dolegliwościami umożliwia wczesne rozpoznanie choroby, co pozwala na jak najszybsze wdrożenie leczenia. W przypadku pacjentów mających typowe objawy SM wykonanie rezonansu magnetycznego umożliwia wczesne wykrycie zmian demielinizacyjnych OUN. Można je zauważyć zwykle jako niewielkie ogniska w istocie białej lub ciele modzelowatym. Mogą być też ewentualnie zlokalizowane w pniu mózgu i móżdżku, a nawet w rdzeniu kręgowym.
Wyniki, jakie daje rezonans magnetyczny głowy i rdzenia kręgowego na wczesnym etapie choroby, wykorzystuje się również do oceny rokowań schorzenia. Dodatkowo badanie rezonansem magnetycznym znajduje zastosowanie w monitorowaniu aktywności i postępowania procesu chorobowego, umożliwiając porównanie ilości i objętości ognisk z tymi występującymi w momencie rozpoznania (czy wcześniejszego badania kontrolnego). Częstotliwość badań kontrolnych ustala się indywidualnie.
Badanie funkcjonalne mózgu (fMRI) – czym jest i na czym polega?
Jednym z cenionych badań w neurologii jest fMRI, inaczej funkcjonalny rezonans magnetyczny. Badanie funkcjonalne mózgu pozwala na zobrazowanie aktywności mózgu pacjenta. Obrazuje aktywność metaboliczną obszarów mózgu w czasie wykonywania określonych poleceń. Za pomocą tego rodzaju badania można zdiagnozować m.in. stwardnienie rozsiane i chorobę Alzheimera. Stosuje się je również w diagnostyce chorób nowotworowych i neurodegeneracyjnych, a nawet w psychologii i neurobiologii, by lepiej poznać działanie ludzkiego mózgu.
W badaniu fMRI rejestruje się czynność komórek nerwowych i zmiany przepływu oraz utlenowania krwi. Większa aktywność neuronów w mózgu wiąże się bowiem z tym, że rośnie zapotrzebowanie na tlen i glukozę, co z kolei sprawia, że w obszarze mózgu o większej aktywności neuronalnej można zaobserwować zwiększony przepływ krwi. Badanie rezonansem fMRI rejestruje sygnał atomów tlenu transportowanych we krwi przez hemoglobinę (krew natlenowana różni się właściwościami magnetycznymi od nienatlenowanej).
Funkcjonalny rezonans magnetyczny (fMRI) – jak wygląda badanie?
Warto wiedzieć, że funkcjonalny rezonans magnetyczny głowy wygląda nieco inaczej niż zwykłe badanie MRI. Aby ocenić aktywność mózgu, pacjent w czasie badania jest proszony o wykonywanie prostych zadań takich jak mówienie, zapamiętywanie czy poruszanie kończyną. Wraz z intensywniejszą pracą neuronów w danym obszarze mózgu rośnie zapotrzebowanie na tlen i glukozę, a zatem dochodzi tam do zwiększenia lokalnego przepływu krwi, co można zauważyć w postaci charakterystycznych zmian na obrazie monitora.
Jak się przygotować na badanie rezonansem? Centrum Medyczne w Rakoniewicach
Jeśli pacjent ma podstawy, by wykonać rezonans magnetyczny głowy lub rdzenia kręgowego, może się zgłosić do naszego Centrum Medycznego w Rakoniewicach, gdzie dbamy o szybką dostępność wolnych terminów oraz komfortowe warunki przeprowadzenia badania. Na badanie rezonansem trzeba się odpowiednio przygotować. Najlepiej zgłosić się do naszej placówki około 15 minut wcześniej, by uzupełnić przygotowaną ankietę medyczną. Pacjent powinien ubrać się wygodnie i dopilnować, by jego odzież nie zawierała metalowych elementów. Biżuterię, zegarek i inne metalowe dodatki najlepiej zostawić w domu, zamiast ściągnąć je bezpośrednio przed badaniem. Na rezonans magnetyczny głowy należy się zgłosić bez makijażu, gdyż jego drobinki mogą wpływać negatywnie na jakość obrazu.