Rezonans magnetyczny twarzoczaszki jest badaniem powszechnie wykonywanym w diagnostyce wielu nieprawidłowości, ustalaniu właściwej procedury ich leczenia, a także w kontrolowaniu efektów wdrożonych terapii. W naszym Centrum Medycznym w Rakoniewicach pacjenci mogą wykonać prywatnie zarówno rezonans magnetyczny twarzoczaszki z kontrastem, jak i badanie bez środka kontrastowego, zależnie od zaleceń lekarza. Zapewniamy krótkie terminy oczekiwania na badanie oraz dbałość o komfortowe dla pacjenta warunki jego przeprowadzenia.
Kto powinien zrobić rezonans magnetyczny twarzoczaszki? Co wykrywa badanie?
Rezonans magnetyczny, w skrócie MRI, jest techniką obrazową wykorzystującą działanie pola magnetycznego. Rejestrowane fale wzbudzonych protonów komputer przetwarza na obraz, co w konsekwencji pozwala „zajrzeć” w głębokie partie ciała bez ingerencji chirurgicznej. Powszechnie wykonuje się np. rezonans magnetyczny twarzoczaszki, który jest dla pacjenta całkowicie bezbolesny i bezinwazyjny. Znajduje zastosowanie w diagnostyce nieprawidłowości obejmujących twarzoczaszkę, poza tym lekarze chętnie wykorzystują go do ustalania leczenia, a także w celu kontrolowania efektów lub powikłań wdrożonych zabiegów.
Można wyróżnić wiele wskazań do wykonania rezonansu magnetycznego twarzoczaszki. Co wykrywa badanie i kiedy warto je zrobić? Oto tylko wybrane ze wskazań:
- chroniczne dolegliwości bólowe w obrębie twarzy,
- porażenie nerwowe nerwu twarzowego,
- określenie lokalizacji ciał obcych,
- podejrzenie zmian nowotworowych twarzoczaszki,
- wady rozwojowe,
- precyzyjne planowanie zabiegów chirurgicznych (wszczepienie implantów, resekcja guza),
- niejasne wyniki innych badań obrazowych,
- ocena skuteczności wdrożonego leczenia.
Wskazań do wykonania rezonansu magnetycznego twarzoczaszki może być oczywiście znacznie więcej, gdyż jest to badanie obrazowe bardzo precyzyjne i nieinwazyjne.
Rezonans magnetyczny twarzoczaszki prywatnie – ile kosztuje?
W Centrum Medycznym w Rakoniewicach można wykonać rezonans magnetyczny twarzoczaszki prywatnie, co pozwala oszczędzić wiele czasu, a co najważniejsze – jak najszybciej wdrożyć po otrzymaniu wyniku dalsze procedury medyczne. W naszej placówce wykonujemy zarówno rezonans magnetyczny twarzoczaszki z kontrastem, jak i badanie bez środka kontrastowego. Swoim pacjentom zapewniamy atrakcyjne ceny i krótki czas oczekiwania na badanie, poza tym dokładamy wszelkich starań, aby przebieg badania rezonansem był dla pacjentów komfortowy.
Rezonans magnetyczny twarzoczaszki w Rakoniewicach – przebieg badania
Badanie rezonansem magnetycznym twarzoczaszki nie jest dla pacjenta bolesne, chociaż może mu towarzyszyć niewielki dyskomfort związany z hałasem wytwarzanym przez urządzenie oraz wymaganym pozostawaniem w bezruchu. Aby zadbać o komfort pacjentów w czasie badania, odtwarzamy filmy i bajki, dzięki czemu czas upływa w przyjaznej atmosferze. To, ile trwa rezonans magnetyczny twarzoczaszki, zależy od wielu czynników, dlatego zwykle o prognozowanym czasie badania personel medyczny informuje pacjenta na miejscu. W czasie badania pacjent również pozostaje w stałym kontakcie z personelem medycznym. Dokładamy też wszelkich starań, aby pacjenci mający rezonans magnetyczny twarzoczaszki z kontrastem i bez kontrastu mogli otrzymać profesjonalny opis wyników MRI maksymalnie w 48 godzin od jego wykonania.
Rezonans twarzoczaszki – jak się przygotować do badania?
Bardzo istotne w przypadku rezonansu magnetycznego twarzoczaszki jest to, aby zrezygnować z makijażu oraz lakieru do włosów. Kosmetyki mogą zawierać metaliczne drobiny, a te mogą zaburzać odczyt. Jak się przygotować do rezonansu magnetycznego twarzoczaszki oprócz tego? Na badanie nie można zabierać elementów metalowych, w tym biżuterii czy okularów – najlepiej zostawić je w domu, a jeśli to niemożliwe, trzeba będzie je zostawić w wyznaczonym miejscu na czas badania. Zachęcamy, aby pacjent do placówki zgłosił się przed badaniem MRI około 15 minut wcześniej, aby wypełnić przygotowaną ankietę medyczną. Nieco inaczej wygląda kwestia przygotowania w przypadku pacjentów, których czeka rezonans magnetyczny twarzoczaszki z kontrastem. Przygotowanie wymaga pozostawania na czczo (bez posiłków min. 2 godziny wcześniej), by móc podać dożylnie środek kontrastowy.
Rezonans magnetyczny twarzoczaszki – czy posiada przeciwwskazania?
Faktem jest, że rezonans magnetyczny twarzoczaszki należy do badań bezinwazyjnych, które wyróżniają się wysokim profilem bezpieczeństwa. Nie każdy może z niego jednak skorzystać. Przeciwwskazaniem do wykonania rezonansu magnetycznego twarzoczaszki jest obecność elementów metalicznych w ciele pacjenta. Mowa np. o metalowych implantach, w tym implantach ślimakowych. Można wyróżnić też tzw. przeciwwskazania względne. W ich przypadku badanie można wykonać tylko pod szczególnymi warunkami i o możliwości jego przeprowadzenia indywidualnie decyduje lekarz prowadzący, uwzględniając zagrożenia i korzyści wynikające z badania.