Staw skokowy jest elementem układu ruchu zlokalizowanym między kośćmi goleni a stępem. Pełni istotną rolę przy chodzeniu i bieganiu, a także ma znaczenie w utrzymywaniu równowagi. Dolegliwości związane ze stawem skokowym nie należą do rzadkości, a jednym z badań obrazowych wykorzystywanych w ich diagnostyce i planowaniu leczenia jest rezonans magnetyczny stawu skokowego. Badanie to można wykonać prywatnie w komfortowych warunkach w naszym Centrum Medycznym w Rakoniewicach. Oferujemy naszym pacjentom zarówno rezonans magnetyczny stawu skokowego z kontrastem, jak i badanie bez środka kontrastowego.

Kto powinien wykonać rezonans magnetyczny stawu skokowego? Co wykrywa badanie? 

Rezonans magnetyczny stawu skokowego należy do badań obrazowych, które powszechnie wykorzystuje się w diagnostyce schorzeń układu ruchu i nieprawidłowości w obrębie tej części ciała, w tym kontuzji, zmian zwyrodnieniowych, nowotworów i nie tylko. Badanie może być pomocne również w ustalaniu leczenia zdiagnozowanych nieprawidłowości, a także w kontrolowaniu ich efektów lub podejrzewanych powikłań. Badanie rezonansem magnetycznym stawu skokowego jest bezinwazyjne – wykorzystuje pole magnetyczne do zobrazowania wewnętrznych struktur, nie wymagając interwencji chirurgicznej. Jest to badanie bezpieczne dla pacjenta i bezbolesne.

Można wyróżnić wiele wskazań rezonansu magnetycznego stawu skokowego. Co wykrywa badanie i kiedy najczęściej się je wykonuje? Oto wybrane ze wskazań:

  • dolegliwości bólowe, obrzęk lub ograniczenie ruchomości stawu,
  • nieuzasadnionego pochodzenia zaburzenia czucia w obrębie stawu skokowego,
  • zmiany zwyrodnieniowe stawu skokowego,
  • choroby ścięgna Achillesa,
  • uszkodzenie więzadeł,
  • obecność guzów nowotworowych i nienowotworowych,
  • skręcenie stawu skokowego lub uszkodzenie chrząstki stawowej.

Lekarz może zdecydować o konieczności wykonania rezonansu magnetycznego stawu skokowego z kontrastem lub bez również w wielu innych przypadkach – jest to bowiem badanie bardzo precyzyjne, które nie emituje szkodliwego dla pacjenta promieniowania.

Ile kosztuje rezonans magnetyczny stawu skokowego prywatnie?

Centrum Medycznym w Rakoniewicach oferujemy pacjentom możliwość wykonania rezonansu magnetycznego stawu skokowego prywatnie, co jest dobrym rozwiązaniem, jeśli pacjentowi zależy na czasie i nie chce lub nie może czekać na wolne terminy na NFZ. Na naszej stronie internetowej można znaleźć aktualny cennik badań prywatnych. Zależnie od wskazań można u nas wykonać rezonans magnetyczny stawu skokowego z kontrastem lub bez środka kontrastowego. Zazwyczaj opisy wyników badań udostępniamy pacjentom w czasie nieprzekraczającym 48 godzin, dzięki czemu można się z nimi szybko zgłosić do lekarza prowadzącego, by bez zwłoki wdrożyć odpowiednie leczenie.

Rezonans magnetyczny stawu skokowego w Rakoniewicach – jak przebiega badanie? 

Nie trzeba się obawiać przebiegu badania rezonansem magnetycznym stawu skokowego. MRI jest dla pacjenta bezbolesne i bezpieczne. Jedyny dyskomfort może być związany z hałasem emitowanym przez urządzenie i koniecznością pozostawania w bezruchu przez czas badania, jednak w naszym Centrum Medycznym odtwarzamy pacjentom bajki lub filmy, by czas upływał im komfortowo i przyjemnie. Personel medyczny cały czas pozostaje też w kontakcie z pacjentem, tłumacząc mu poszczególne etapy badania oraz informując go, ile trwa rezonans magnetyczny stawu skokowego i czego można się po nim spodziewać.

Rezonans magnetyczny stawu skokowego – jak się przygotować?

Osoby, które mają zaplanowany rezonans magnetyczny stawu skokowego w naszym Centrum Medycznym w Rakoniewicach, prosimy o przybycie do placówki około 15 minut wcześniej przed badaniem MRI, aby uzupełnić przygotowaną ankietę medyczną. Warto też wiedzieć, jak się przygotować do rezonansu magnetycznego stawu skokowego, by procedura przebiegła sprawnie i niestresująco. Zachęcamy, by na badanie ubrać się w wygodną odzież i wszelkie elementy metalowe (zegarki, biżuteria) zostawić w domu – jeśli nie będzie to możliwe, przed badaniem trzeba będzie zostawić je w wyznaczonym miejscu. Na badanie bez środka kontrastowego nie trzeba się poza tym szczególnie przygotowywać, jednak w przypadku pacjentów mających zaplanowany rezonans magnetyczny stawu skokowego z kontrastem przygotowanie wymaga pozostawania na czczo, czyli bez spożywania posiłków min. 2 godziny wcześniej.

Rezonans magnetyczny stawu skokowego – przeciwwskazania 

Niewątpliwie rezonans magnetyczny stawu skokowegonależy do najbezpieczniejszych badań obrazowych, jednak także posiada przeciwwskazania. Podstawowym przeciwwskazaniem jest obecność elementów metalicznych w ciele pacjenta – dobrym przykładem są implanty ślimakowe. Można też wyróżnić przeciwwskazania względne – jeśli występują u danej osoby, lekarz indywidualnie podejmuje decyzję o zasadności wykonania badania, biorąc pod uwagę jego możliwe korzyści i zagrożenia.