Rezonans magnetyczny to precyzyjne badanie obrazowe, które wykorzystuje się w diagnostyce różnego rodzaju chorób. Badanie rezonansem magnetycznym gruczołu krokowego jest dla pacjenta bezpieczne, nieinwazyjne i bezbolesne, a przy tym pozwala precyzyjnie poznać stan prostaty. W naszym Centrum Medycznym w Rakoniewicach można wykonać prywatnie rezonans magnetyczny prostaty w komfortowych warunkach, bez potrzeby martwienia się o odległe terminy badań. Oferujemy – zależnie od wskazań lekarza – zarówno rezonans magnetyczny prostaty z kontrastem, jak i rezonans magnetyczny prostaty bez środka kontrastowego.
Rezonans magnetyczny prostaty – co wykrywa to badanie?
Rezonans magnetyczny to badanie wykorzystujące promieniowanie magnetyczne i fale radiowe o określonej częstotliwości, które wzbudzają protony w badanym obszarze ciała. Wysyłany przez wzbudzone protony sygnał jest przetwarzany komputerowo, co w konsekwencji tworzy szczegółowy obraz struktur wewnętrznych danego odcinka ciała. Badanie rezonansem magnetycznym sprawdza się między innymi w przypadku gruczołu krokowego. Można je wykorzystać przy badaniach profilaktycznych oraz w przypadku dolegliwości świadczących o nieprawidłowościach pracy tego gruczołu.
Istnieje wiele wskazań, by wykonać rezonans magnetyczny prostaty. Co wykrywa to badanie i kiedy może być konieczne? Do wskazań można zaliczyć:
- podejrzenie raka gruczołu krokowego,
- ocenę stopnia zaawansowania raka prostaty,
- monitorowanie pacjentów z grupy ryzyka zachorowania na raka prostaty,
- dobór leczenia nowotworu prostaty i ocenę efektów jego leczenia,
- wysoki poziom PSA,
- niepokojące zmiany wykryte w badaniu per rectum lub podczas USG gruczołu krokowego,
- diagnostykę przyczyny dolegliwości zgłaszanych przez pacjenta tj. konieczność oddawania moczu w nocy czy trudności z uruchomieniem mikcji lub zachowaniem ciągłości strumienia moczu.
Ile kosztuje rezonans magnetyczny prostaty prywatnie?
Badanie rezonansem magnetycznym gruczołu krokowego jest bezpieczne i bardzo szczegółowe – pozwala precyzyjnie określić nie tylko budowę prostaty, ale też wykryć ewentualne nieprawidłowości związane z tym gruczołem. Rezonans magnetyczny gruczołu krokowego można wykonać prywatnie. Zaletą tej opcji jest niewątpliwie krótki czas oczekiwania na badanie, a także komfortowe warunki jego przeprowadzenia. W Centrum Medycznym w Rakoniewicach wykonujemy prywatnie zarówno rezonans magnetyczny prostaty z kontrastem, jak i badanie gruczołu krokowego bez środka kontrastowego. Aktualny cennik naszych usług jest dostępny w dedykowanej zakładce.
Rezonans magnetyczny prostaty w Rakoniewicach – przebieg badania. Ile trwa rezonans magnetyczny prostaty?
Badanie rezonansem magnetycznym gruczołu krokowego jest wykonywane w pozycji leżącej; bez względu na to, czy jest to rezonans magnetyczny prostaty z kontrastem, czy bez środka kontrastowego. Pacjent przed badaniem kładzie się na specjalnym łóżku, które to następnie jest wsuwane do komory skanera MRI. W czasie badania należy pozostać w bezruchu, aby specjalista mógł uzyskać wyraźny i precyzyjny obraz. To, ile trwa rezonans magnetyczny prostaty, może zależeć od różnych czynników. Aby badanie było dla pacjenta bardziej komfortowe, w naszym Centrum Medycznym wyświetlamy pacjentowi filmy w czasie jego trwania. W czasie badania ma się również stały kontakt z personelem medycznym, a opis wyników MRI jest dostępny już po 48 godzinach.
Jak się przygotować do rezonansu magnetycznego prostaty?
Do badania rezonansem magnetycznym nie trzeba się specjalnie przygotowywać, chociaż oczywiście zaleca się zabrać ze sobą skierowanie i istotną dokumentację medyczną (np. przeciwwskazania względne czy wyniki wcześniej wykonywanych MRI prostaty). Zalecamy, aby do naszego Centrum Medycznego w Rakoniewicach zgłosić się na rezonans magnetyczny prostaty ok. 15 minut przed badaniem MRI, gdyż pacjent musi jeszcze wypełnić ankietę medyczną. Pacjenci mający rezonans bez kontrastu nie muszą pozostawać na czczo – nieco inaczej jednak wygląda sytuacja pacjentów umówionych na rezonans magnetyczny prostaty z kontrastem. Przygotowanie wymaga pozostawania bez jedzenia przez min. 2 godziny przed badaniem. Jak jeszcze należy się przygotować do rezonansu magnetycznego prostaty? Trzeba pamiętać, że w czasie badania nie można mieć przy sobie żadnych elementów metalowych (np. biżuterii, zegarków itd.) – najlepiej ich po prostu ze sobą nie zabierać, ale można je też zdjąć przed badaniem w wyznaczonym miejscu.
Rezonans magnetyczny prostaty – przeciwwskazania
Rezonans magnetyczny ma pewne przeciwwskazania do wykonania, zatem nie każdy pacjent może z niego korzystać, a niektórzy pacjenci mogą wykonać badanie tylko pod szczególnymi warunkami. Listę przeciwwskazań bezwzględnych i względnych można znaleźć na naszej stronie internetowej. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do rezonansu magnetycznego prostaty są m.in. elementy metaliczne w ciele.