Rezonans magnetyczny podudzia to bezinwazyjne i bezbolesne badanie, które pozwala zobrazować strukturę kości, mięśni oraz nerwy znajdujące się w tej partii ciała. Jego wynik i opis, który przygotuje nasz specjalista, pomagają zdiagnozować choroby, wdrożyć odpowiednie leczenie lub ocenić jego postępy. To bezpieczne badanie, które w naszym Centrum Medycznym przeprowadzamy bez kontrastu lub podaniu środka kontrastującego.
Wykonując u nas rezonans magnetyczny podudzia, możesz liczyć:
- na opiekę i świetny kontakt z personelem medycznym – także podczas przeprowadzania badania. Służą do tego kamera i mikrofony – znajdujące się również wewnątrz aparatu skanującego. Dlatego jeśli w czasie rezonansu poczujesz się gorzej, to wystarczy, że to zgłosisz, a przerwiemy procedurę,
- szybkie terminy – u nas nie czekasz tygodniami na badanie,
- sporządzenie opisu obrazu do 48h po przeprowadzeniu rezonansu magnetycznego podudzia.
Kiedy i w jakim celu wykonuje się rezonans magnetyczny podudzia?
Rezonans magnetyczny podudzia może wykryć wszelkie patologie dotyczące tej części ciała. Jego wykonanie zaleca się pacjentom:
- u których często zdarzają się stany zapalne mięśni i tkanek miękkich zlokalizowanych w okolicy podudzia,
- po przebytych urazach – po złamaniach i zwichnięciach kości, po naderwaniu mięśni,
- cierpiącym na choroby kości,
- zakwalifikowanym do operacji – obraz pozyskany za pomocą rezonansu magnetycznego ułatwia zaplanowanie zabiegu,
- w trakcie rekonwalescencji po operacjach – badanie służy wtedy ocenie skuteczności leczenia.
Jak się przygotować do rezonansu magnetycznego podudzia?
W przypadku rezonansu magnetycznego podudzia bez kontrastu nie ma specjalnych zaleceń przed badaniem.
Pacjent musi zadbać o odpowiedni strój. Nie może być w nim elementów metalowych – nitów, zamków, ćwieków. Przed badaniem należy zdjąć też biżuterię i ozdoby włosów z elementami z metalu.
Przed wykonaniem rezonansu magnetycznego bez środka kontrastującego nie ma również specjalnych zaleceń dotyczących jedzenia i picia. Pacjent przed badaniem nie musi być na czczo.
Rezonans magnetyczny podudzia z kontrastem – przygotowanie
Takie badanie wymaga wcześniejszego podania pacjentowi dożylnego środka kontrastującego. Dzięki temu, że kontrast kumuluje się w tkankach, zmieniają się ich właściwości elektromagnetyczne. Zwiększa to szczegółowość obrazu zarejestrowanego podczas rezonansu magnetycznego.
Przed badaniem z kontrastem należy również zdjąć wszelkie metalowe elementy. Oprócz tego trzeba:
- wstrzymać się od jedzenia na min. 2 godziny przed badaniem,
- wykonać badanie krwi najwcześniej 7 dni przed wykonaniem rezonansu magnetycznego podudzia z kontrastem – pod kątem stężenia kreatyniny i eGFR. Dotyczy to osób, które cierpią na choroby i niewydolność nerek,
- wykonać badanie krwi najwcześniej 30 dni przed przeprowadzeniem rezonansu magnetycznego podudzia z kontrastem – pod kątem stężenia kreatyniny i eGFR. Dotyczy to pacjentów, u których nie zdiagnozowano do tej pory chorób nerek.
Po wykonaniu rezonansu magnetycznego podudzia z kontrastem zaleca się, aby pacjent pił więcej płynów. Przyspiesza to wydalenie kontrastu z organizmu.
Ile trwa rezonans magnetyczny podudzia?
To, ile trwa rezonans magnetyczny podudzia, zależy od rodzaju badania. W przypadku, gdy pacjentowi nie jest podawany środek kontrastowy, kończy się ono po ok. 45 minutach. Natomiast rezonans z kontrastem trwa do ok. 1 godziny.
Jakie są przeciwwskazania do wykonania rezonansu magnetycznego podudzia?
Ze względu na wiarygodność wyników badań i w trosce o zdrowie pacjenta rezonansu magnetycznego podudzia nie przeprowadzamy u osób:
- z wszczepionymi implantami ślimakowymi,
- z elementami metalowymi w ciele – opiłkami metalu, śrubami czy drutami.
Lekarz może przeprowadzić badanie lub jego odmówić, jeśli pacjent np. ma wszczepiony stymulator serca czy neurostymulator lub jeśli nosi aparat ortodontyczny albo jeżeli cierpi na klaustrofobię. Specjalista podejmuje decyzję na podstawie dostarczonej mu dokumentacji medycznej.
Jakie badania oprócz rezonansu magnetycznego podudzia wykonasz w Centrum Medycznym w Rakoniewicach?
Zajmujemy się wykonywaniem badań obrazowych dotyczących różnych narządów ciała. Przeprowadzamy:
- rezonans magnetyczny piersi,
- rezonans magnetyczny klatki piersiowej,
- rezonans magnetyczny zatok,
- rezonans magnetyczny stawu kolanowego,
- rezonans magnetyczny prostaty,
- rezonans magnetyczny jamy brzusznej,
- rezonans magnetyczny kolana,
- rezonans magnetyczny kręgosłupa,
- rezonans magnetyczny stopy,
- rezonans magnetyczny głowy,
- rezonans magnetyczny macicy.
O nas, o naszej ofercie i cenniku więcej dowiesz się z pozostałych zakładek z naszej strony. Umożliwiamy też rejestrację online. Na rezonans magnetyczny podudzia w naszym Centrum Medycznym Rakoniewicach możesz umówić się za pomocą intuicyjnego, internetowego terminarza.