Rezonans magnetyczny (w skrócie nazywany RI albo MRI od angielskiej nazwy magnetic resonance imaging) to jedna z technik diagnostyki obrazowej. Podczas badania wykorzystuje się pole magnetyczne i generowane komputerowo fale radiowe, dzięki czemu szczegółowo można obejrzeć tkanki i narządy.
Badanie jest bezpieczne, ponieważ pacjent nie pochłania promieniowania jonizującego. Przeciwwskazań jest niewiele, a dodatkowo nie ma ograniczeń co do częstotliwości wykonania rezonansu magnetycznego. Lubin to miasto, w którym możesz zapisać się na to badanie. Zapraszamy do naszego centrum medycznego!
Jak przebiega badanie rezonansem magnetycznym w Lubinie?
W trakcie badania rezonansem w Lubinie pacjent jest proszony o położenie się na specjalnym łóżku, a następnie wsuwa się go automatycznie do maszyny w kształcie tuby. W trakcie badania należy leżeć nieruchomo, bo nawet najmniejszy ruch może negatywnie wpłynąć na wynik badania. Choć technik wykonujący rezonans znajduje się w innym pomieszczeniu, ma z pacjentem kontakt przez interkom przez cały czas trwania badania. Pacjent również może komunikować się ze specjalistą, na przykład, jeśli źle się poczuje. MRI można przerwać w każdej chwili.
Choć badanie jest bezbolesne, dyskomfort może powodować ciasna przestrzeń, w której przebywa pacjent, głośna praca maszyny i konieczność nieruchomego leżenia przez cały czas trwania badania. Rezonans magnetyczny w Lubinie trwa od 15 do 60 minut, a dokładny czas zależy od badanego odcinka.
Kiedy lekarz kieruje na rezonans?
Zwykle, zanim lekarz skieruje na rezonans magnetyczny, wcześniej prosi o wykonanie badania USG i/albo RTG. Badanie rezonansem jest elementem uzupełniającym albo poszerzającym diagnostykę. Kieruje się na nie pacjentów z urazami tkanek, chorobami układu nerwowego i naczyniowymi, rozległymi obrażeniami, niezidentyfikowanym bólem, guzami nowotworowymi, przerzutami i wieloma innymi problemami. Można również wybrać się na to badanie w ramach profilaktyki – bez konkretnych wskazań zdrowotnych.
Rezonans Lubin: jak przygotować się do badania?
Do rezonansu w Lubinie nie musisz się przygotowywać. Jednak pamiętaj, aby:
- na badanie przyjść w luźnym i wygodnym ubraniu,
- przed badaniem zdjąć wszystkie metalowe elementy: okulary, pasek, biżuterię,
- nie robić makijażu, jeśli będziesz mieć wykonany rezonans głowy,
- być na czczo, jeśli będziesz mieć wykonywany rezonans z kontrastem – nie jedz minimum 2 godziny przed badaniem.
Na badanie przynieś wyniki wcześniejszych badań obrazowych wraz z opisem. Jeśli cierpisz na klaustrofobię, koniecznie poinformuj o tym lekarza przed rozpoczęciem badania.
Rezonans magnetyczny Lubin: dlaczego my?
Dostałeś skierowanie na rezonans? Lubin to miasto, w którym możesz umówić się na badanie prywatnie. W naszym centrum medycznym czas oczekiwania jest krótki, a terminy dopasujemy do Twojego grafiku. Profesjonalny opis otrzymasz w ciągu 48 godzin od wykonania badania.
Choć rezonans jest bezbolesny, czasami długo trwa, a sam fakt przebywania w tunelu może być stresujący. Żeby uprzyjemnić ten czas, w trakcie badania emitujemy bajki (dla najmłodszych) i filmy. Chcesz dowiedzieć się o nas więcej? Masz pytania dotyczące zabiegu? Skontaktuj się z nami telefonicznie albo przez formularz kontaktowy na naszej stronie internetowej.