Rezonans magnetyczny różnych części ciała jest powszechnie wykonywany w ramach diagnostyki i nie tylko. Lekarz może skierować pacjenta na rezonans kręgosłupa z powodu występowania takich dolegliwości jak nagły lub przewlekły ból pleców, a także w przypadku ograniczenia ruchomości ciała. Badanie znajduje też zastosowanie przy wykrywaniu wielu schorzeń związanych z kręgosłupem, planowaniu ich leczenia oraz kontrolowaniu jego efektów. Prywatnie rezonans magnetyczny kręgosłupa pacjenci mogą wykonać w naszym Centrum Medycznym w Rakoniewicach. Gwarantujemy krótki czas oczekiwania na badanie i komfortowe warunki jego przeprowadzania.
Kiedy warto wykonać rezonans magnetyczny kręgosłupa?
Rezonans magnetyczny kręgosłupa jest wykonywany w ramach diagnostyki różnych schorzeń i urazów, a także w przypadku planowania dalszego leczenia lub kontrolowania jego efektów. To ważne badanie między innymi w reumatologii, jako że pozwala ocenić kondycję układu mięśniowo-szkieletowego i nie tylko. Aparatura wykorzystuje silne pole magnetyczne. Pozwala zobrazować głębokie struktury ciała w sposób bezbolesny i bezinwazyjny. W przeciwieństwie do takich badań jak RTG czy TK rezonans magnetyczny nie wykorzystuje promieniowania jonizującego, więc może być wykonywany z dowolną częstotliwością, zależnie od potrzeb pacjenta.
Do najczęstszych wskazań do wykonywania rezonansu magnetycznego kręgosłupa zaliczają się:
- dolegliwości bólowe w obrębie kręgosłupa – zarówno nagłe, jak i przewlekłe bóle pleców,
- choroby reumatologiczne (na przykład RZS, stany zapalne stawów kręgosłupa różnego pochodzenia),
- choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa,
- zmiany degeneracyjne w obrębie kręgosłupa,
- złamania i urazy kręgosłupa,
- podejrzenie zmian nowotworowych w obrębie kręgosłupa,
- drętwienie kończyn dolnych lub górnych,
- dyskopatia,
- wady wrodzone kręgosłupa,
- malformacje naczyniowe.
Również w wielu innych przypadkach lekarz może zlecić pacjentowi wykonanie rezonansu kręgosłupa – badanie jest wykonywane bardzo często z uwagi na dużą precyzję i bezpieczeństwo.
Ile kosztuje rezonans magnetyczny kręgosłupa? Prywatna wizyta
Oczekiwanie na rezonans kręgosłupa w ramach NFZ może być długotrwałe i stresujące, dlatego wielu pacjentów decyduje się na skorzystanie z badania prywatnego. W naszym Centrum Medycznym w Rakoniewicach można wykonać rezonans magnetyczny kręgosłupa prywatnie, w dogodnym dla pacjenta terminie. Czas oczekiwania na badanie w naszej placówce nie jest długi, dzięki czemu z naszej oferty chętnie korzystają nie tylko pacjenci z Rakoniewic, ale także ci z pobliskich miejscowości. Aktualny cennik można znaleźć na naszej stronie internetowej. Jest w nim uwzględniony nie tylko MRI kręgosłupa, lecz także klatki piersiowej, piersi, zatok czy stawu kolanowego (z kontrastem lub bez). Dajemy możliwość rejestracji przez telefon lub wygodny formularz online.
Rezonans kręgosłupa w Rakoniewicach – jak przebiega badanie?
W Centrum Medycznym w Rakoniewicach dbamy o wysoki poziom usług, komfort i bezpieczeństwo pacjentów. Rezonans magnetyczny kręgosłupa jest wykonywany w dogodnych warunkach, z zachowaniem stałego kontaktu na linii pacjent–personel medyczny. W czasie badania pacjent powinien pozostawać w bezruchu, co jest istotne dla jakości otrzymanych wyników – aby to ułatwić, możemy emitować filmy lub bajki, co wpływa korzystnie na poczucie komfortu. Czas trwania rezonansu magnetycznego zależy od badanej części ciała, więc personel indywidualnie informuje każdego pacjenta przed badaniem, ile trwarezonans magnetyczny kręgosłupa w danym przypadku i jak trzeba się do niego przygotować. Jeśli pacjent odczuwa dyskomfort związany z odgłosem wydawanym przez urządzenie, dopuszczalne jest korzystanie ze słuchawek lub zatyczek do uszu. Dbamy również o to, aby pacjenci korzystający z naszych usług mogli otrzymać profesjonalny opis badania w krótkim czasie od jego zakończenia – opisy są gotowe maksymalnie po 48 godzinach.
Jak się przygotować do rezonansu magnetycznego kręgosłupa?
Prawidłowe przygotowanie do rezonansu magnetycznego kręgosłupa jest bardzo ważne. Na naszej stronie internetowej można znaleźć szczegółowe wskazówki dotyczące tego, co należy zadbać przed badaniem MRI. Przede wszystkim warto się zgłosić do Centrum Medycznego około 15 minut przed badaniem, gdyż najpierw trzeba uzupełnić specjalną ankietę medyczną. Na badanie najlepiej jest się ubrać wygodnie, unikając odzieży zawierającej metalowe elementy. Wszelkie metalowe dodatki (na przykład biżuterię, okulary) również trzeba zdjąć przed badaniem. Jak się przygotować do rezonansu kręgosłupa oprócz tego? Zalecamy zabrać ze sobą skierowanie lub numer e-skierowania, a także ewentualną istotną dokumentację medyczną. Pacjenci przychodzący na badanie bez kontrastu nie muszą zgłaszać się na czczo. Wstrzymanie się od jedzenia przez minimum dwie godziny przed badaniem jest jednak wymagane, jeśli pacjent ma planowany rezonans magnetyczny kręgosłupa z kontrastem. Przygotowanie do badania będzie wymagać w tym przypadku również wkłucia do żyły, by podać środek kontrastowy.
Rezonans magnetyczny kręgosłupa – przeciwwskazania
Nie każdy pacjent może wykonać MRI kręgosłupa. Przeciwwskazania istnieją przede wszystkim u pacjentów z implantami ślimakowymi i elementami metalicznymi w ciele. Poza tym u niektórych osób można przeprowadzić badanie wyłącznie w szczególnych okolicznościach, uwzględniając informacje z dostarczonej dokumentacji medycznej. Więcej na temat przeciwwskazań względnych do rezonansu można przeczytać na naszej stronie internetowej.