Rezonans magnetyczny można wykonać w celu zbadania struktury wewnętrznej różnych obszarów ciała. Jednym z częściej wykonywanych badań tego typu jest niewątpliwie rezonans magnetyczny jamy brzusznej. W naszym Centrum Medycznym w Rakoniewicach można umówić się na to badanie prywatnie. Zależnie od wskazań lekarza wykonujemy rezonans magnetyczny jamy brzusznej z kontrastem lub bez kontrastu. Nasi pacjenci mogą liczyć na szybkie terminy, komfortowe warunki przeprowadzenia badania oraz krótki czas oczekiwania na opis wyników.
Kto powinien się udać na rezonans magnetyczny jamy brzusznej?
Rezonans magnetyczny należy do badań obrazowych, które pozwalają w sposób nieinwazyjny, bezbolesny i bezpieczny uwidocznić wewnętrzne struktury wybranej części ciała. Na przykład rezonans magnetyczny jamy brzusznej może posłużyć do oceny stanu wątroby, pęcherzyka żółciowego, śledziony, trzustki, żołądka, nerek, moczowodów, jelit czy nadnerczy. Badanie pozwala wykryć różne nieprawidłowości i stany chorobowe, a przy tym jest wykorzystywane w procesie planowania leczenia i monitorowania jego postępów.
Do najczęstszych wskazań do przeprowadzenia rezonansu magnetycznego jamy brzusznej można zaliczyć:
- dolegliwości bólowe jamy brzusznej,
- malformacje naczyniowe,
- kamicę dróg żółciowych lub moczowych,
- chorobę Leśniowskiego-Crohna,
- zmiany zapalne w obrębie jamy brzusznej,
- zmiany nowotworowe w obrębie jamy brzusznej,
- choroby narządów jamy brzusznej.
Rezonans magnetyczny jamy brzusznej prywatnie – ile kosztuje?
Jeśli pacjentowi został zalecony rezonans magnetyczny jamy brzusznej, musi się on liczyć z tym, że terminy badań bywają odległe. Osobom, które nie mogą (lub nie chcą) czekać w długich kolejkach do badań przeprowadzanych w ramach NFZ, oferujemy MRI jamy brzusznej prywatnie. W naszym Centrum Medycznym w Rakoniewicach wspomniane badanie można wykonać szybko i w przystępnej cenie – aktualny cennik usług jest dostępny na naszej stronie internetowej. Przeprowadzamy także rezonans magnetyczny innych części ciała – w tym piersi, kolan, klatki piersiowej czy zatok.
Rezonans magnetyczny jamy brzusznej – przebieg badania
MRI jamy brzusznej wykonujemy w warunkach komfortowych dla pacjenta, dbając o jego bezpieczeństwo. W czasie badania przebywa się w pozycji leżącej – przed badaniem pacjent kładzie się na specjalnym łóżku, które to następnie wsuwa się do komory skanera. Badanie nie jest bolesne i nie trzeba się go obawiać. Pacjent przez cały czas pozostaje w kontakcie z personelem medycznym. Rezonans magnetyczny jamy brzusznej wykonany w naszym Centrum Medycznym to również gwarancja krótkiego czasu oczekiwania na opis. Profesjonalne opisy wyników przygotowujemy w czasie nie dłuższym niż 48 godzin od badania, dzięki czemu można się szybko zgłosić z wynikami do swojego lekarza.
Jak się przygotować do rezonansu magnetycznego jamy brzusznej?
Pacjenci często zadają sobie pytanie, jak najlepiej się przygotować do rezonansu magnetycznego jamy brzusznej. Warto jednak wiedzieć, że jest to badanie, które nie wymaga szczególnych przygotowań. Najważniejsza jest kwestia ubioru – do badania trzeba zdjąć z siebie wszelkie metalowe elementy (zarówno dodatki, jak i odzież z metalowymi guzikami itp.). Rekomendujemy także przybycie na miejsce nieco wcześniej – około 15 minut przed badaniem MRI, aby na spokojnie wypełnić ankietę medyczną. Należy się również przygotować się na to, ile trwa rezonans magnetyczny jamy brzusznej – nie jest to ekspresowe badanie, jednak w naszej placówce można skorzystać z opcji odtwarzania filmu lub bajki, dzięki czemu czas upływa szybciej.
Rezonans jamy brzusznej bez kontrastu nie wymaga pozostawania na czczo, jednak jest to konieczne, jeśli pacjent ma przejść rezonans magnetyczny jamy brzusznej z kontrastem. Przygotowanie w jego przypadku wymaga wstrzymania się od posiłków przez minimum dwie godziny przed badaniem. Konieczne jest również dożylne podanie środka kontrastowego.
Rezonans jamy brzusznej – czy istnieją przeciwwskazania?
Nie każdy pacjent może zostać skierowany na rezonans magnetyczny. Istnieją bowiem ku temu pewne przeciwwskazania – mimo że jest to badanie nieinwazyjne i bardzo bezpieczne. Rezonansu jamy brzusznej nie powinno się wykonywać przede wszystkim u pacjentów mających jakiekolwiek elementy metaliczne w ciele (na przykład implanty). Na naszej stronie internetowej podajemy również inne przeciwwskazania – można je podzielić na bezwzględne, czyli takie, w których przypadku rezonans jest całkowicie niemożliwy, a także względne, wymagające jedynie spełnienia różnych warunków. Jeśli u pacjenta występują przeciwwskazania względne, a lekarz skieruje go na rezonans magnetyczny jamy brzusznej, powinien on zabrać ze sobą całą istotną dokumentację medyczną dotyczącą swojego stanu zdrowia i dotychczasowego leczenia.