Rezonans magnetyczny głowy należy do bezinwazyjnych, bezbolesnych i jednocześnie bardzo precyzyjnych badań obrazowych, które pozwalają „zajrzeć” w wewnętrzne struktury badanej części ciała. Badanie to wykorzystuje się w diagnostyce, planowaniu leczenia oraz ocenie jego postępów czy skuteczności. Prywatnie rezonans magnetyczny głowy można wykonać w naszym Centrum Medycznym w Rakoniewicach. Wykonujemy MRI głowy z kontrastem oraz bez kontrastu, zależnie od wskazań lekarza. Oferujemy szybkie terminy, komfortowe warunki przeprowadzania badania i profesjonalne opisy wyników.
Kto powinien wykonać rezonans magnetyczny głowy? Co może wykryć?
Rezonans magnetyczny głowy to badanie, którego wyniki mogą dostarczyć lekarzowi cennych informacji o strukturach wewnętrznych badanej części ciała. Pozwala między innymi uzyskać obraz elementów czaszki (na przykład oczodołów), naczyń krwionośnych, a nawet struktury mózgu. Badanie wykorzystuje właściwości magnetyczne ludzkiego ciała – jest bezpieczne i bezinwazyjne, więc można wykonywać je częściej niż RTG.
Istnieje wiele wskazań do wykonania rezonansu magnetycznego głowy. Co wykrywa badanie i kiedy się je wykonuje? Oto przykładowe powody jego zlecania:
- dolegliwości bólowe głowy (nagłe, silne i uporczywe bądź przewlekłe),
- bóle oczodołów, żuchwy czy skroni,
- podejrzenie udaru mózgu,
- zaburzenia widzenia o niejasnym pochodzeniu,
- zaburzenia równowagi o niejasnym pochodzeniu,
- mdłości, zawroty głowy i omdlenia,
- podejrzenie tętniaka lub udaru mózgu,
- diagnostyka zaburzeń neurologicznych i chorób neurodegeneracyjnych.
Ile kosztuje rezonans magnetyczny głowy prywatnie?
W naszym Centrum Medycznym w Rakoniewicach rezonans magnetyczny głowy można wykonać prywatnie w przystępnej cenie. Dostępne terminy badań nie są odległe, a opisy wyników przygotowujemy w zaledwie 48 godzin. W naszej placówce wykonujemy prywatnie zarówno rezonans magnetyczny głowy z kontrastem, jak i bez kontrastu, a aktualny cennik usług można znaleźć w zakładce o tej samej nazwie na naszej stronie internetowej. Dbamy nie tylko o dostępność terminów, lecz także komfort i bezpieczeństwo każdego badanego pacjenta. Poza rezonansem magnetycznym głowy oferujemy badania innych części ciała – w tym klatki piersiowej, piersi, kolan, stóp czy zatok.
Rezonans magnetyczny głowy w Rakoniewicach – przebieg badania
MRI głowy w Centrum Medycznym w Rakoniewicach wykonujemy zarówno z kontrastem, jak i bez kontrastu. W obu przypadkach pacjent kładzie się na specjalnym łóżku, które wsuwa się do skanera, a następnie powinien leżeć bez ruchu przez cały czas trwania badania. Naszym pacjentom możemy wówczas puścić film lub bajkę, tak aby badanie było bardziej komfortowe, a czas się nie dłużył. O tym, ile trwa rezonans magnetyczny głowy, pacjent zostanie poinformowany przez personel przed badaniem – wpływa na to między innymi badana część ciała, a niekiedy nawet to, czy pacjent przechodzi rezonans magnetyczny głowy z kontrastem, czy bez. W czasie badania pacjent ma stały kontakt z personelem medycznym. Opisy przygotowujemy w maksymalnie 48 godzin od momentu zakończenia rezonansu.
Jak się przygotować do rezonansu magnetycznego głowy?
Rezonans magnetyczny głowy jest badaniem bezpiecznym dla pacjenta, jednak należy się do niego odpowiednio przygotować. Jak to zrobić? Odpowiedź na to pytanie może się różni w zależności od tego, czy pacjent będzie mieć badanie bez kontrastu, czy rezonans magnetyczny głowy z kontrastem. Przygotowanie do rezonansu bez kontrastu nie wymaga pozostawania na czczo, ale przed badaniem z kontrastem należy się powstrzymać od jedzenia przez minimum dwie godziny.
Warto przyjechać na miejsce nieco wcześniej – około 15 minut przed badaniem MRI. W tym czasie można bez pośpiechu wypełnić specjalną ankietę medyczną. Na badanie należy zabrać istotną dokumentację medyczną oraz skierowanie, a także ewentualne wyniki poprzednich badań. Na rezonans magnetyczny głowy najlepiej jest się zgłosić w wygodnej, luźnej odzieży. Bardzo istotne jest to, aby nie zawierała metalowych elementów (na przykład guzików czy zamków błyskawicznych). Poza tym przed badaniem pacjent powinien zdjąć wszelkie metalowe dodatki. Bardzo ważną kwestią, jeśli chodzi o przygotowania do rezonansu magnetycznego głowy, jest również konieczność zmycia makijażu. Drobinki metali zawarte w kosmetykach kolorowych mogą bowiem negatywnie wpłynąć na jakość obrazu.
Rezonans magnetyczny głowy – jakie są przeciwwskazania?
Faktem jest, że rezonans magnetyczny głowy należy do bardzo precyzyjnych badań o szerokim zastosowaniu w medycynie. Nie każdy pacjent może jednak przejść to badanie, gdyż czasem istnieją ku temu przeciwwskazania. Dzielą się na przeciwwskazania względne (badanie można wykonać z zachowaniem szczególnych środków ostrożności) i przeciwwskazania bezwzględne (badania nie można wykonać w ogóle). Do tych drugich można zaliczyć na przykład obecność elementów metalicznych w ciele. Pełna lista przeciwwskazań jest dostępna na naszej stronie internetowej.