Ciekawe informacje

MRI w onkologii: wczesne wykrywanie i monitorowanie raka

Mri W Onkologii: Wczesne Wykrywanie I Monitorowanie Raka - Rezonans Magnetyczny Rakoniewice zdjęcie nr 4

Rezonans magnetyczny w onkologii jest szczególnie ceniony z uwagi na wysoką dokładność uzyskiwanych obrazów, a także bezpieczeństwo użytkowania. Pozwala nie tylko wykryć we wczesnym stadium zmiany nowotworowe, które nie zawsze są widoczne przy zastosowaniu innych technik obrazowania, lecz także ocenić stopień ich zaawansowania czy kontrolować efekty ich leczenia.

MRI w onkologii wykorzystuje się między innymi w przypadku diagnostyki i monitorowania raka piersi, raka prostaty czy raka mózgu. Badanie rezonansem magnetycznym można również wykorzystać w diagnostyce i monitorowaniu nowotworów wątroby, żołądka, nerek, płuc i wielu innych narządów. Jego niewątpliwą zaletą jest nie tylko precyzyjny obraz, ale też to, że nie wykorzystuje promieniowania jonizującego, zatem pozostaje dla pacjenta w pełni bezpieczny, nawet wykonywany wielokrotnie. Co jeszcze warto wiedzieć o zastosowaniu rezonansu magnetycznego w onkologii? Zapraszamy do artykułu!

Co oznacza skrót MRI w medycynie i na czym polega MRI?

MRI to skrót od Magnetic Resonance Imaging, które tłumaczy się jako obrazowanie rezonansu magnetycznego. Rezonans magnetyczny to nowoczesne, bezinwazyjne, bezpieczne i całkowicie bezbolesne dla pacjenta badanie, które pozwala uzyskać obraz struktur wewnętrznych organizmu człowieka we wszystkich płaszczyznach. Badanie rezonansem magnetycznym nie wykorzystuje promieniowania jonizującego, co jest jego dużą przewagą nad innymi badaniami obrazowymi (np. TK), gdyż w razie wskazań można je wielokrotnie powtarzać. Pozwala uzyskać bardzo dokładne obrazy narządów i tkanek, bazując na wykorzystaniu nieszkodliwego dla człowieka, silnego pola magnetycznego oraz fal radiowych o odpowiedniej częstotliwości. 

Rezonans magnetyczny znajduje szerokie zastosowanie diagnostyczne, poza tym jest powszechnie wykorzystywany w kontrolowaniu postępowania zdiagnozowanej choroby czy efektów jej wdrożonego leczenia. Jednym z obszarów, gdzie MRI sprawdza się bardzo dobrze, jest onkologia. Badanie rezonansem magnetycznym można wykorzystać w diagnostyce nowotworów oraz w monitorowaniu przebiegu choroby nowotworowej, a także w kontrolowaniu skuteczności wdrożonej terapii onkologicznej. Rezonans magnetyczny bez kontrastu i rezonans magnetyczny z kontrastem można wykonać w komfortowych warunkach prywatnie w naszym Centrum Medycznym w Rakoniewicach, gdzie zapewniamy pacjentom szybkie terminy wizyt i opisy wyników badania zaledwie w 48 godzin od jego przeprowadzenia

Badanie rezonansem magnetycznym w onkologii – czy MRI wykryje raka?

Rezonans magnetyczny należy do kluczowych badań wykorzystywanych w diagnostyce różnego typu nowotworów. Jego niewątpliwą zaletą jest to, że pozwala wykryć zmiany nowotworowe już na bardzo wczesnym stadium rozwoju. Rezonans magnetyczny z kontrastem znajduje zastosowanie między innymi w diagnostyce nowotworów:

  • mózgu,
  • piersi,
  • prostaty,
  • płuc,
  • rdzenia kręgowego,
  • wątroby, 
  • pęcherza moczowego,
  • żołądka,
  • tarczycy,
  • nerek,
  • narządów płciowych,
  • trzustki.

Rezonans magnetyczny w onkologii jest nieoceniony, gdyż umożliwia identyfikację takich zmian nowotworowych w obrębie tkanek miękkich, które trudno uchwycić, stawiając na inne metody obrazowania. Z precyzją uwidacznia również nacieki nowotworowe na struktury sąsiadujące, poza tym umożliwia ocenę aktywności metabolicznej guza i stopnia jego zaawansowania.

Mri W Onkologii: Wczesne Wykrywanie I Monitorowanie Raka - Rezonans Magnetyczny Rakoniewice zdjęcie nr 5

Rezonans magnetyczny piersi w diagnostyce raka piersi

Rak piersi należy do najczęściej występujących chorób nowotworowych, dlatego jednym z badań szczególnie cenionych w diagnostyce onkologicznej jest rezonans magnetyczny piersi. Badanie jest polecane zwłaszcza pacjentkom obciążonym mutacją genu BRCA1/BRCA2, pacjentkom stosującym wiele lat antykoncepcję hormonalną, pacjentkom obciążonym rodzinnie, a także kobietom, które miały już nowotwór w przeszłości i muszą kontrolować, czy nie pojawiają się jego nawroty. Na badanie dobrze się również umówić w przypadku niepokojących zmian czy niejednoznacznych wyników innych badań obrazowych.

Badanie rezonansem magnetycznym piersi posiada wiele zalet. Przede wszystkim jest to metoda diagnostyczna, która wyróżnia się niezwykłą czułością, pozwalając wykryć nawet niewielkie zmiany nowotworowe piersi, które będą niewidoczne w mammografii czy USG, a jak wiadomo wczesne wykrycie zmian nowotworowych znacznie polepsza rokowania pacjentki. Kolejna zaleta rezonansu magnetycznego piersi to natomiast to, że można go wykonać z powodzeniem u kobiet w różnym wieku, w tym także u młodych kobiet oraz u kobiet z implantami piersi. Badanie może również być odpowiednią opcją w przypadku podejrzanych zmian, pozwalając niekiedy pacjentce uniknąć zbędnej biopsji. Rezonans magnetyczny piersi z kontrastem nie tylko pomaga w wykrywaniu nowotworów piesi, ale jednocześnie umożliwia ocenę ilości ognisk oraz charakteru zmiany (łagodna lub nie). Metoda sprawdza się ponadto w wykrywaniu ogniska pierwotnego raka, jeśli wcześniej zostaną wykryte jego przerzuty do węzłów chłonnych. Jednocześnie pozwala kontrolować stan pacjentki po leczeniu onkologicznym, umożliwiając wczesne wykrycie ewentualnej wznowy nowotworu. 

Rezonans magnetyczny prostaty w diagnostyce raka prostaty

Kolejnym z często występujących nowotworów jest rak prostaty. Rezonans magnetyczny gruczołu krokowego bardzo dobrze sprawdza się we wczesnej diagnostyce raka prostaty, pomagając precyzyjnie określić budowę i strukturę stercza oraz stan sąsiadujących węzłów chłonnych, a także pomagając zlokalizować nieprawidłowe ogniska nowotworowe oraz określić stopień zaawansowania nowotworu. Z pomocą tego badania można wykryć zmiany nowotworowe niewykrywalne przy innych badaniach obrazowych, w tym np. przy USG. Rezonans magnetyczny stercza jest szczególnie rekomendowany mężczyznom z podwyższonym poziomem PSA oraz w przypadku niepokojących objawów mogących wskazywać na choroby stercza. Umożliwia nie tylko diagnostykę raka prostaty, ale również ocenę jego zaawansowania i kontrolowanie przebiegu wdrożonego leczenia onkologicznego. Dodatkowo rezonans magnetyczny prostaty będzie odpowiednim badaniem profilaktycznym u pacjentów, którzy mieli już nowotwór i go wyleczyli.

Rezonans magnetyczny głowy w diagnostyce nowotworów mózgu

MRI jest również badaniem bardzo pomocnym w diagnostyce nowotworów mózgu. Rezonans magnetyczny głowy z zastosowaniem środka kontrastowego pozwala w bezinwazyjny, bezbolesny i bezpieczny dla pacjenta sposób dokładnie zobrazować struktury wewnętrzne czaszki oraz wykryć zmiany patologiczne w nich występujące. Z pomocą badania można precyzyjnie określić lokalizację zmiany oraz ocenić stopień jej zaawansowania. Rezonans magnetyczny głowy z kontrastem będzie również odpowiedni do kontrolowania postępowania choroby oraz do sprawdzania efektywności leczenia onkologicznego. Badanie rezonansem magnetycznym głowy można ponadto wykorzystać u pacjentów, którzy wygrali z nowotworem, by monitorować, czy choroba nie nawraca. 

Rezonans magnetyczny w onkologii – Centrum Medyczne w Rakoniewicach

W Centrum Medycznym w Rakoniewicach można wykonać rezonans magnetyczny prywatnie, nie martwiąc się o konieczność długiego oczekiwania na wolny termin czy długotrwałego oczekiwania na opis wyników badania. Badanie rezonansem magnetycznym wykonujemy w komfortowych dla pacjenta warunkach, odtwarzając bajki i filmy podczas procedury. Zależnie od wskazań oferujemy MRI z kontrastem i MRI bez środka kontrastowego. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą i kontaktu!