Nowoczesne technologie pozwalają na wgląd w wewnętrzne struktury anatomiczne bez naruszania powłok ciała. Dzięki badaniom obrazowym lekarz może dokładnie przyjrzeć się zmianom w obrębie kości, serca czy mózgu. Takie procedury są mało inwazyjne, odpowiednie nawet w przypadku najmłodszych pacjentów. Spośród wszystkich najdokładniejszym, a zarazem najbezpieczniejszym dla dzieci jest rezonans magnetyczny (MR).
Zalety rezonansu magnetycznego w badaniu dzieci
Zasadniczą korzyścią ze wszystkich badań obrazowych jest ich wysoka wartość diagnostyczna. Pozwalają na precyzyjną ocenę patologicznych zmian, a także monitorowanie postępów leczenia.
Badania obrazowe są szczególnie pomocne w przypadku młodszych dzieci, które mają trudność z opisem swoich dolegliwości.
Rentgen, tomografia komputerowa czy scyntygrafia to badania, w których do obrazowania narządów wewnętrznych wykorzystuje się właściwości promieniowania jonizującego. Jest ono nieszkodliwe, o ile organizm pochłaniania je sporadycznie, w niewielkich dawkach. Ze względu na większą niż w przypadku osób dorosłych wrażliwość dzieci na substancje radioaktywne zwykle lepszym wyborem jest ultrasonografia (USG) lub rezonans magnetyczny.
Badanie USG wykonuje się z wykorzystaniem obojętnych dla organizmu fal ultradźwiękowych. Rezonans magnetyczny oparty jest o działanie całkowicie bezpiecznych fal radiowych i pola magnetycznego. Daje nieco dokładniejszy obraz niż badanie USG. Jest też niezastąpiony w obrazowaniu układu nerwowego i tkanek miękkich ciała (mięśni, stawów, ścięgien, więzadeł). Rezonans magnetyczny u dzieci może być wykonywany już od pierwszych dni życia.
Z jakimi trudnościami wiąże się rezonans magnetyczny u dziecka?
Choć rezonans jest dla dzieci najbezpieczniejszym, a zwykle też najefektywniejszym z badań obrazowych, wiąże się z pewnymi niedogodnościami. Podczas trwającej od 15 do 60 minut (w zależności od badanego odcinka) procedury pacjent musi leżeć całkowicie nieruchomo, by przenoszony do komputera obraz struktur ciała był wyraźny, wolny od zakłóceń. Urządzenie ma postać ciasnego tunelu, wewnątrz którego musi znaleźć się badany obszar ciała. Oznacza to, że rezonans głowy u dziecka z klaustrofobią może stać się przyczyną silnego dyskomfortu. Co więcej, aparat wydaje głośne dźwięki, które mogą niepokoić małego pacjenta.
Nawet nieinwazyjne badanie obrazowe, jakim jest rezonans magnetyczny, u dziecka może wzbudzić silny niepokój. Dlatego mały pacjent powinien być do niego dobrze przygotowany. Dzięki zaangażowaniu opiekunów życzliwej postawie personelu medycznego i odpowiedniemu wyposażeniu pracowni rezonansu magnetycznego wizyta w niej może stać się dla małego pacjenta ciekawym doświadczeniem. Jego współpraca przy badaniu jest niezwykle istotna dla uzyskania miarodajnego wyniku.
Jak zadbać o samopoczucie dziecka podczas badania?
Rezonans magnetyczny (bez kontrastu) jest badaniem, które nie wymaga szczególnego przygotowania. Rodzice powinni zadbać przede wszystkim o emocjonalne nastawienie swojej pociechy do tej procedury. Bardzo ważne jest, by mały pacjent został – w zrozumiały dla niego sposób – poinformowany o szczegółach badania, zwłaszcza o tych, które mogą wzbudzić jego niepokój. Musi mieć pewność, że przez cały czas będzie bezpieczny, a rezonans magnetyczny jest całkowicie bezbolesny.
Wybierając pracownię rezonansu magnetycznego, warto zapytać o dostępne w niej udogodnienia dla małych pacjentów. Standardem są słuchawki lub zatyczki do uszu, które tłumią hałas generowany przez urządzenie. W Rakoniewicach koło Poznania rezonans magnetyczny dla dzieci dodatkowo umilają emitowane podczas badania bajki. Dla zwiększenia poczucia bezpieczeństwa przez cały czas przy dziecku może pozostawać jego opiekun. W sytuacji nasilonego lęku badanie wykonywane jest w znieczuleniu ogólnym (mały pacjent przesypia zabieg).
Jak przygotować dziecko do rezonansu magnetycznego?
Jeśli lekarz zleci badanie bez kontrastu, fizyczne przygotowanie do rezonansu magnetycznego ogranicza się do wyboru wygodnego ubrania bez metalowych elementów, które zakłócają działanie pola magnetycznego. Uwaga ta dotyczy też oczywiście biżuterii i innych dodatków. Personel medyczny musi zostać poinformowany, jeśli mały pacjent np. nosi stały aparat ortodontyczny z metalowymi elementami albo ma wszczepiony metalowy implant. W Rakoniewicach na rezonans magnetyczny trzeba przybyć kwadrans wcześniej w celu wypełnienia ankiety medycznej. Rodzice proszeni są o zabranie ze sobą całej dokumentacji medycznej dziecka związanej celem badania (w tym tej, która dotyczy metalowych elementów w ciele).
W niektórych przypadkach rezonans magnetyczny wykonuje się po dożylnym podaniu kontrastu, który ułatwia precyzyjne obrazowanie struktur ciała. Wówczas mały pacjent musi zgłosić się na badanie na czczo (przez około 6 godzin może jedynie pić niegazowaną wodę), z aktualnymi wynikami badań krwi (głównie – stężenia kreatyniny) służących ocenie pracy nerek, przez które wydalany jest środek kontrastowy.
Rezonans magnetyczny dla dzieci w Rakoniewicach
Reasumując, rezonans magnetyczny to całkowicie bezpieczne, nieinwazyjne i bezbolesne badanie o wysokiej wartości diagnostycznej. Jest odpowiednie nawet dla najmłodszych dzieci. Wiąże się z pewnym dyskomfortem związanym z koniecznością dłuższego unieruchomienia, hałasem, zamkniętą przestrzenią. Dlatego niezwykle istotne jest psychiczne przygotowanie dziecka do rezonansu magnetycznego. Pracownia MR także powinna wychodzić naprzeciw potrzebom małych pacjentów. Z tego względu na rezonans magnetyczny w okolicach Poznania warto wybrać się do Rakoniewic. Oferujemy badania na najnowocześniejszym sprzęcie, krótkie terminy oczekiwania, opiekę życzliwego, kompetentnego personelu i udogodnienia, które umilają dzieciom czas badania.